Każdy, kto poważnie myśli o przyszłości firmy w przemyśle, produkcji, czy nawet usługach, prędzej czy później powinien pomyśleć o systemach wspomagających pracę. Oczywiście myśleć, a nawet od razu wdrażać warto jak najszybciej. Jak pokazują przykłady z zachodnich gospodarek, przyszłością produkcji jest automatyka i wykorzystanie osiągnięć sztucznej inteligencji. Te dwa czynniki są w stanie zapewnić produkcję na tyle szybką i wytwarzającą produkty o wysokich, niezmiennych parametrach, by stale przyciągać klientów i stanowić o przewadze nad konkurencją.

Wyzwań przyszłości jest sporo, ale jednocześnie już dziś nowoczesne technologie mają bardzo dużo do zaoferowania. Przykładem produktu będącego wytworem opartym na inteligentnych algorytmach jest system dla produkcji – OptiMES. Stworzony przez bydgoskich programistów jest uosobieniem wszystkiego tego, co potrzebne do mądrego zarządzania produkcją, która ma przynosić wysokojakościowe produkty i jeszcze bardziej wysokie zyski.

OptiMESChcielibyśmy w tym miejscu rozwiać wątpliwości terminologiczne. W branży, w opisach ofert, artykułach tematycznych oraz rozmowach specjalistów czy użytkowników – funkcjonuje wiele określeń, które mogą wprowadzać chaos przy próbie wyboru rozwiązania dla swojej działalności. Spieszymy ze wsparciem w wyjaśnieniu najważniejszych zagadnień:

  1. SYSTEM SCADA – system informatyczny służący do gromadzenia podstawowych danych z maszyn produkcyjnych. Z jego pomocą można monitorować min. poziom surowców w zbiornikach, temperaturę, ciśnienie, poza tym liczy produkty, kontroluje czas cyklu produkcyjnego, itp.
  2. SYSTEM MES – zaawansowane narzędzie monitorujące i analityczne. Zbiera dane bezpośrednio z maszyn produkcyjnych, i to w czasie rzeczywistym. Tak właśnie działa OptiMES. Śledzi nie tylko pracę maszyn, ale również obieg surowców, pracę obsługi, zapasy magazynowe, i wiele innych czynników. Parametry produkcji odnosi do planów produkcyjnych i zamówień, a także możliwości maszyn. Pozwala na generowanie raportów historycznych i bieżących, które stanowią bazę do optymalizacji produkcji.
  3. SYSTEM ERP – zajmuje się integracją wszystkich obszarów działalności firmy, opierając się na jednej bazie danych, dzięki czemu informacje o magazynie, klientach i produkcji skupione są w jednym miejscu i dostępne dla wszystkich pracowników.

Nie bez powodu powyższe systemy zostały przedstawione w takiej konkretnej kolejności. System SCADA stanowi absolutną podstawę, system ERP jest bardzo złożonym oprogramowaniem działającym na rzecz całego przedsiębiorstwa. Natomiast system MES jest zdecydowanie konieczny dla wydajnej produkcji, umożliwia przetworzenie danych i zestawienie ich z planami i potrzebami przedsiębiorstwa. System MES może stanowić łącznik między systemem SCADA i systemem ERP.

Dla firm produkcyjnych, które dopiero stają przed decyzją o wyborze wsparcia informatycznego dla firmy, pierwszym wyborem powinien być system MES. Stwierdzamy to na przykładzie OptiMESa, który posiada funkcjonalności zabezpieczające działania oferowane zarówno przez SCADA, jak i ERP. Warto pamiętać, że sam ERP nie spogląda w produkcję tak głęboko, jak MES. Dlatego, by zorganizować prężnie działająca produkcję, która pozwoli firmie zwiększyć wydajność i dochodowość należy wdrożyć OptiMES. To narzędzie, które skutecznie łączy technologię z czynnikami biznesowymi.

Pełne informacje o możliwościach i procesie wdrożenia dostępne są przy bezpośrednim kontakcie, zapraszamy pod numer 517 827 436 lub na maila biuro@syneo.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj