Akustyka w pomieszczeniach jest niezbędna w wielu różnych sytuacjach. Niekiedy irytuje nas głośny remont u sąsiadów, innym razem natomiast chcemy ich ustrzec przed ciężkimi brzmieniami instrumentów, na których grać uczą się nasze dzieci. Wyciszyć należy również studia do nagrywania muzyki czy podcastów, a także hale do nagrywania produkcji filmowych.

Niezbędne do takich celów są dobre materiały, które posiadają właściwość pochłaniania fal dźwiękowych. Zastosowanie materiału izolującego dźwięk oprócz wyciszenia gwarantuje również:

  • spójne i czyste rozchodzenie się dźwięków w izolowanym pomieszczeniu,
  • możliwość pracy na różnych płaszczyznach w jednym budynku (np. biurze),
  • harmonię, energię oraz spokój, niezbędny podczas wykonywania skomplikowanych zadań, czy relaksu.

Z jakich materiałów dźwiękochłonnych korzystać?

Skutecznymi izolatorami fal dźwiękowych są pianki akustyczne. Zazwyczaj dostępne są w formie paneli akustycznych. Swoje świetne właściwości dźwiękochłonne zawdzięczają głównie korzystnym wartościami współczynników pochłaniania fal dźwiękowych, które oscylują w zakresie ok. 0,85. Są to bardzo wysokie wartości, gwarantujące niemalże całkowita akustykę w pomieszczeniu, gdyż w chwili gdy współczynnik ten osiąga wartość 1, dźwięk w całości zostaje pochłonięty.

Jak montować panele z pianki akustycznej?

Pianka akustyczna dostępna jest w dwóch rodzajach. Pierwszy z nich to tradycyjne panele, które montuje się, w celu wyciszenia, na ścianach oraz sufitach pomieszczeń. Innowacyjnym rozwiązaniem są trójwymiarowe, wolno stojące panele dźwiękochłonne. Ten rodzaj pianki akustycznej umieszcza się w rogach hal, bądź jako podwieszenie sufitów.

Pianki akustyczne – klucz do skutecznego pochłaniania dźwięków!

Podstawą efektywnego wyciszenia dźwięków jest prawidłowa instalacja pianki akustycznej. Przede wszystkim należy zastanowić się czy pomieszczenie, w którym chcemy zamontować absorber dźwięku nadaje się do tego celu. Izolowane pomieszczenie nie może być zbyt duże, gdyż pianka akustyczna nie spełni swojego kluczowego zadania. Nie można jednak popadać w skrajność – zbyt mały obszar izolowanego pokoju również nie zagwarantuje stuprocentowego wyciszenia. Sam montaż paneli akustycznych, wbrew pozorom, nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy jedynie chwila uwagi oraz precyzji, by w kilka chwil cieszyć się całkowitą ciszą w izolowanym pomieszczeniu. Należy również pamiętać o prawidłowym rozplanowaniu rozmieszczenia paneli akustycznych.

Dodatkowe atuty pianek akustycznych

Zdecydowaną zaletą paneli pochłaniających dźwięk, wykonanych z pianki akustycznej, są ich walory estetyczne. Absorbery dźwięku są bowiem dostępne w wielu wzorach i kolorach, które idealnie wpiszą się w charakterystykę każdego pomieszczenia. Za pomocą pianki akustycznej można ciekawie wykończyć każde wnętrze oraz dodać mu nowego gustu i smaku.

Gotowe! Niezbędna wiedza dotycząca pianek akustycznych została Ci przekazana. Od teraz nic nie stanie na przeszkodzie do Twojej pracy w ciszy, czy spokojnego, harmonijnego relaksu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj