Antykoncepcja jest powszechnie wykorzystywana przez pary, które nie są jeszcze gotowe, bądź w ogóle nie planują dziecka. Wyróżnić można kilka sposobów na uniknięcie nieplanowanej ciąży. Jednym z nich jest tak zwana „antykoncepcja po”. Najpopularniejszą „antykoncepcją po” jest tabletka EllaOne. Czym jest, jak działa oraz jakie są ewentualne skutki uboczne, wynikające z jej stosowania?
Jak działa „antykoncepcja po”?
„Antykoncepcja po” to jedna z metod tak zwanej antykoncepcji awaryjnej. Jej stosowanie zapobiega zapłodnieniu, do którego mogło dość dzień wcześniej podczas stosunku seksualnego. W Polsce dostępne są obecnie dwa rodzaje tak zwanych tabletek dzień po. Zanim kobieta zdecyduje się na przyjęcie tabletek EllaOne, powinna dowiedzieć się, w jaki sposób działają takie specyfiki. Otóż największą rolę, podczas przyjmowania takich tabletek odgrywa czas. Aby okazały się one skuteczne, koniecznie trzeba zażyć taką tabletkę do 72 godzin od stosunku. Oczywiście lekarze polecają przyjmować ją w pierwszych 24 godzinach. Jednak jest kilka przeciwwskazań, które zabraniają przyjmowania tych tabletek. Jest to między innymi potwierdzona ciąża, karmienie piersią czy zaburzenia zakrzepowe. Tabletki takie stosuje się tak naprawdę tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak:
- gwałt,
- seks bez żadnego zabezpieczenia,
- pęknięcie prezerwatywy,
- oderwanie plastra antykoncepcyjnego.
Skład tabletek „dzień po”
W skład tabletek, które przyjmuje się po stosunku wchodzą takie substancje aktywne, jak na przykład octan uliprystalu. Powoduje on zahamowanie owulacji. Jednak jeśli takowa owulacja miała już miejsce, to nie oznacza to, że tabletka nie zadziała skutecznie. Zawarte są w niej także substancje, które powodują zmiany w endometrium, przez co implantacja zarodka jest utrudniona. Inne tabletki zawierają tak substancję o nazwie lewonorgestrel, który także powstrzymuje owulację, o ile taka jeszcze się nie rozpoczęła. Powoduje on także zmianę śluzu szyjkowego. Staje się on lepki, co utrudnia plemnikom poruszanie się.
Możliwe skutki uboczne
Tabletki „dzień po” należy przyjmować ostrożnie. Na początku warto sięgnąć po jedną sztukę, jednak jeśli w przeciągu trzech godzin od zażycia tabletki dojdzie do wymiotów, trzeba powtórzyć przyjęcie lekarstwa. Każde przyjmowanie leków wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi. Tak też jest w przypadku antykoncepcji „po”. Jej wielokrotne zażycie może negatywnie wpłynąć na cykl miesiączkowy, powodując, że krwawienie stanie się nieregularne. Mogą one powodować także zaburzenia hormonalne. U niektórych kobiet, po siedmiu dniach od zażycia tabletki mogą pojawić się obfite krwawienia. Nudności, wymioty, biegunka czy zawroty głowy również mogą towarzyszyć objawom. Do możliwych skutków ubocznych mogą należeć także:
- bóle piersi,
- bezsenność,
- niepokój i rozdrażnienie,
- wydzielina z pochwy.
fot: pixabay.com