Import z Chin może być bardzo opłacalnym biznesem, o ile wiesz jak się do tego zabrać. Coraz więcej osób z naszego kraju importuje towary i zarabia. Chcesz do nich dołączyć? Zobacz, jak sprowadzać towar z Chin w trzech prostych krokach.

1. Co importować z Chin? Dostawcy i fabryki

Początkujący importerzy z Chin zastanawiają się, co opłaca się importować. Dobry zysk z inwestycji to podstawa, dlatego trzeba zwrócić uwagę na towary, na które jest popyt. Druga kwestia to koszty produkcji – powinny być na tyle niskie, by po odliczeniu transportu, cła i podatku VAT wciąż pozwalały wygenerować zysk. Import z Chin to także stawki celne, które trzeba znać. Aby nie tracić na opłatach celno-skarbowych, najlepiej sprowadzać towary, na które obowiązuje cło 0% lub bardzo niskie stawki. Towar z Chin, który spełnia te wszystkie wymogi, to między innymi elektronika (smartfony, tablety, laptopy, hulajnogi elektryczne), zabawki dla dzieci, artykuły gospodarstwa domowego (akcesoria kuchenne), elementy dekoracji wnętrz i meble, odzież i tekstylia, a także maszyny budowlane oraz pojazdy i części.

Teraz pora na znalezienie dostawcy. Chodzi tu o firmę/fabrykę, która będzie odpowiedzialna za wyprodukowanie towaru, a niekiedy za jego transport. I właśnie tu kwestia zaczyna się komplikować. Dostawcy z Chin bywają różni, wiec trzeba ich wcześniej zweryfikować. Służą do tego różne portale chińskie, a także fora dyskusyjne, gdzie można sprawdzić opinie innych importerów. Prawda jest jednak taka, że jako nowicjuszowi może być Ci trudno połapać się w niuansach prowadzenia negocjacji z chińskimi przedsiębiorcami. Dlatego większość osób sprowadzających towar z Chin decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm oferujących import z Chin, czyli polskich agencji takich jak FULLBAX specjalizujących się w zarządzaniu przedsięwzięciem.

2. Import z Chin i kontrola produkcji

Po wyborze dostawcy i podpisaniu umowy z fabryką następuje etap produkcji. W tym czasie jako importer z Chin możesz, a nawet powinieneś skontrolować towar z Chin, który do Ciebie trafi. W tym celu warto postarać się o próbki towaru, a także zdjęcia i filmy prezentujące ten etap. Najlepszym jednak sposobem na przeprowadzenie rzetelnej inspekcji jest osobista wizytacja fabryki w Chinach. Oczywiście będąc w Polsce raczej wolisz uniknąć tak kosztownej i dalekiej podnóży. Również na tym etapie warto skorzystać z usługi firm posiadających biura na miejscu w Chinach. Dobra firma nie tylko zorganizuje dla Ciebie próbki materiałów i gotowych wyrobów, ale także może na żywo przeprowadzić relację z wizyty w fabryce. W ten sposób sam ocenisz wiarygodność swojego biznesowego partnera.

3. Transport i odprawa celna

Po zakończeniu produkcji towar powinien zostać zapakowany i wysłany do Polski. Import z Chin powinien przewidywać także kontrolę poprodukcyjną, najlepiej w porcie załadunku. Sprawdzisz ostatecznie, za co dokładnie zapłaciłeś i co trafi do Ciebie do magazynu. Transport towaru z Chin można przeprowadzić na kilka sposobów. Najpopularniejszy jest transport drogą morską w kontenerze. Importerzy z Chin wybierają go, ponieważ jest najtańszy oraz umożliwia przesyłkę większej ilości towaru. Jego minusem jest czas – statek z kontenerami płynie do Polski z Chin kilka tygodni. Nie jest to także rekomendowany środek transportu w przypadku towarów delikatnych bądź bardzo kosztownych. Tu lepiej sprawdzi się transport lotniczy. Jest droższy, ale towar z Chin dociera do Ciebie w przeciągu kilku dni, do maksymalnie tygodnia. Na miejscu w Polsce import z Chin musi przejść obowiązkową odprawę celną, musisz wiec zadbać odpowiednie wcześniej o komplet niezbędnych dokumentów. Opłacasz cło i podatek VAT. Ten etap także możesz zlecić firmie od importu z Chin, która załatwi wszystkie formalności i dostarczy towar wprost pod drzwi twojego magazynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here