Święta Bożego Narodzenia są uznawane za jedne z ważniejszych w całej Polsce. Obchodzi się je we wszystkich częściach kraju. Dawniej związane były z nimi liczne tradycje, od których dzisiaj wiele osób odchodzi. W niektórych domach nadal są one jednak praktykowane. Szczególnie ciekawy okazuje się sposób spędzania świąt Bożego Narodzenia w górach. Prawdziwi górale kultywują tradycje znane od pokoleń. W poniższym artykule wymieniamy niektóre z nich.

Na atrakcyjność świąt Bożego Narodzenia w górach z pewnością wpływa klimat. Nastrój wywołany śniegiem, przyjemną atmosferą i praktykowanymi zwyczajami sprawia, że tak wiele osób decyduje się spędzić ten czas właśnie w górach. Pracownik ośrodka wypoczynkowego Kaniówka Ski Resort mówi, że turyści bardzo chętnie przyjeżdżają w góry zimą, ponieważ są ciekawi tradycji związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia. Dużo osób rezygnuje z przygotowania Wigilii w swoim domu na rzecz świąt spędzanych w górskiej miejscowości.

Jak górale świętują Wigilię?

Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się Wigilią, która co roku obchodzona jest 24 grudnia. W górach jest to bardzo ważny dzień, ponieważ uważa się, że ma on duży wpływ na nadchodzące miesiące. Wśród mieszkańców tamtych regionów panuje przesąd, że jaka Wigilia, taki cały rok. Z tego powodu górale rozpoczynają ten dzień bardzo wcześnie – od samego rana sprzątają i przygotowują kolację, do której zasiadają wieczorem. W niektórych domach nadal można spotkać tradycję wieszania podłaźniczek, czyli świerkowych drzewek. Bardzo ważne jest jednak to, aby wieszać je czubkiem skierowanym w dół.

Wieczorem cała rodzina siada do kolacji. Na stole zgodnie ze zwyczajem powinno się znaleźć 12 potraw, wśród których najczęściej można spotkać pierogi z jabłkami, ryby, zupa grzybowa czy barszcz z uszkami. Po pojawieniu się pierwszej gwiazdki na niebie gospodarz rozpoczyna wieczerzę modlitwą. Następnie wszyscy łamią się przygotowanym wcześniej opłatkiem. Po skosztowaniu wszystkich potraw niektóre panny wychodzą przed dom, aby nasłuchiwać szczekania psów. Zgodnie ze zwyczajem, z tej strony, z której zaszczeka, przybędzie kawaler. Góralska Wigilia, podobnie jak w innych częściach kraju, kończy się pasterką. Mieszkańcy udają się na nią zazwyczaj pieszo, oświetlając sobie drogę pochodniami.

Tradycje związane z Bożym Narodzeniem

Wigilia rozpoczyna radosne świętowanie, które trwa przez najbliższe dwa dni. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w górach obchodzony jest w gronie najbliższych. Nawet turyści udają się w tym okresie w górskie tereny, by właśnie tam organizować imprezy rodzinne. Pierwszego dnia świąt górale nie pracują i nie sprzątają, tylko skupiają się na odpoczynku. Poświęcają uwagę swoim bliskim i bardzo dużo kolędują. Uważa się też, że w tym dniu nie powinno się przyjmować żadnych gości. Cała uwaga musi być skupiona na najbliższej rodzinie. Natomiast drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia w górach obchodzona jest tradycja podłazów góralskich. Polega ona na odwiedzaniu przez kawalerów dziewczyn, które są ich wybrankami. Ma to na celu ich zbliżenie. Oprócz tego nadal się kolęduje i świętuje przy dobrze zastawionych stołach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj