Liczba kursów języka polskiego organizowanych w naszym kraju zwiększa się z roku na rok. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest wzrastająca ilość imigrantów przybywających do naszego kraju, osób zatrudnionych w międzynarodowych firmach, partnerów, którzy znaleźli swoją połówkę w Polsce, a także coraz większa liczba turystów każdego roku. Coraz więcej osób jest z różnych powodów zainteresowanych naszym krajem, jego kulturą, historią, tradycją, a także językiem. Nauka języka polskiego na przykład w szkole KLUB DIALOGU daje gwarancję lepszego zaaklimatyzowania się w Polsce oraz ułatwia codzienne życie i umożliwia załatwienie samemu różnych spraw.
Język polski coraz popularniejszy
Przybywający do Polski obcokrajowcy pochodzą przede wszystkim zza wschodniej granicy. Mowa głównie o mieszkańcach Ukrainy i Białorusi. W niektórych regionach kraju, na przykład w województwie mazowieckim, a zwłaszcza w Warszawie – do grupy tej dochodzą także obywatele państw Dalekiego Wschodu: Chin, Indii, Bangladeszu, Korei i Wietnamu. Osoby te przyjeżdżają do Polski przede wszystkim z motywacją zarobkową i długoterminową perspektywą.
W ciągu ostatniego roku wydano ponad 300 tysięcy zezwoleń na pracę, a ponad półtora miliona obywateli innych państw uzyskało zaświadczenia uprawniające do podjęcia pracy zarobkowej przez okres pół roku. Dla wielu przybywających uzyskanie odpowiedniego zezwolenia do podjęcia pracy lub uzyskanie Karty Pobytu to furtka do rozpoczęcia kariery zawodowej w naszym kraju. W sytuacji tych osób – obok zatrudnienia, często podejmowane jest równolegle szkolenie z języka polskiego. A właśnie szkoła języka polskiego KLUB DIALOGU umożliwia ubieganie się o Kartę Pobytu na podstawie Zaświadczenia o uczęszczaniu na lekcje wydawanego przez szkołę. Do najpopularniejszych rodzajów kursów należą kursy wieczorne i intensywne oraz przygotowujące do Państwowego Egzaminu Certyfikatowego z Języka Polskiego jako Obcego.
Kursy dla obcokrajowców
Poziom nauki języka polskiego, od którego zaczynają obcokrajowcy, w dużej mierze zależy od miejsca, z którego pochodzą. W przypadku mieszkańców Ukrainy lub innych państw, których obywatele posługują się językami słowiańskimi, nauka polskiego jest zazwyczaj ułatwiona. Podobieństwa łączące nasze języki w zakresie reguł gramatycznych czy słownictwa znacząco ułatwiają naukę polskiego, którą należy rozpocząć od poziomu A1.
W przypadku osób, które nie mają żadnych podstaw w znajomości języka polskiego – nauka rozpoczyna się od przysłowiowego „ABC”, czyli od poziomu A0. Takim osobom niezwykle pomocne mogą okazać się kursy intensywne, odbywające się każdego dnia, trwające nawet 4-5 godzin lekcyjnych dziennie. W tego typu kursach poziom nauczania jest bardzo wysoki, ilość przyswajanego materiału zintensyfikowana, lecz co równie ważne – kursy takie wykazują wyjątkowo wysoki poziom skuteczności w nauczaniu. Wynika to przede wszystkim z bardzo zaawansowanego modelu prowadzenia zajęć stosowanego w kursach intensywnych np.: w szkole KLUB DIALOGU. Ich uczestnicy spędzają każdego dnia po kilka godzin w towarzystwie native speakera, ucząc się języka polskiego od razu w praktyce. Innymi słowy – uczą się używania języka w mowie codziennej.
Przybywającym z zagranicy mieszkańcom Warszawy polecamy szczególnie udział w intensywnych kursach organizowanych przez KLUB DIALOGU, o których dowiesz się więcej pod adresem: https://learnpolishinwarsaw.pl/pl/. Szczególną zaletą tych kursów jest fakt, że rozpoczynając naukę od zera, w ciągu pięciu semestrów osiągasz poziom zaawansowania B1.
fot. materiały prasowe