Usługi transportowe różnią się m.in. trasą oraz tym, z ilu środków transportu i jednostek ładunkowych korzysta się w ramach realizacji zadania. W przypadku transportu intermodalnego towar znajduje się przez cały czas w jednej jednostce ładunkowej. Zmieniają się natomiast środki transportu.
Podstawowe informacje o transporcie intermodalnym
Taka praktyka pozwala uprościć i przyspieszyć cały proces. Nie musimy bowiem przejmować się czasem, który normalnie byłby przeznaczony na ponowny wyładunek i załadunek towarów. Aby sprawnie realizować transport intermodalny, specjalistyczne firmy korzystają z transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i morskiego.
Wady i zalety transportu intermodalnego
Każdy typ transportu ma pewne wady i dotyczy to również transportu intermodalnego. Musimy liczyć się z tym, że czasem tranzyt może zająć więcej czasu (działania w portach i terminalach). Utrudnione jest również monitorowanie ładunku. Z kolei najważniejsze zalety transportu intermodalnego to:
- Fakt, że nie jest uzależniony od sezonowości
Jeśli odpowiednio połączymy ze sobą konkretne środki transportu, możemy zadbać o sprawny transport intermodalny niezależnie od tego, jaka jest aktualnie pora roku. Ważne jest również to, że bez problemu dopasujemy przewóz do aktualnie panujących warunków. Jeśli chcemy dowieźć towar do odbiorcy znacznie od nas oddalonego, możemy np. wykorzystać również te środki transportu, do których normalnie kolej nie dociera. To znacznie zwiększa elastyczność firmy.
- Ekologia
Jeśli umiejętnie zaplanujemy transport intermodalny, odciążymy szlaki drogowe. Rezygnacja z korzystania jedynie z transportu drogowego zmniejsza też emisję spalin do atmosfery. Poza tym ominiemy korki, które często wydłużają cały proces.
- Ładowność
Kontenery wykorzystywane podczas międzynarodowego transportu intermodalnego sprawiają, że ten sposób przewozu dóbr za atrakcyjny uznają podmioty, które potrzebują transportu ciężkich towarów. W transporcie intermodalnym spotkamy się z kontenerami przystosowanymi to transportu nawet 26 ton ładunku.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o transporcie intermodalnym?
Firmy transportowe (np. Grupa Transportowa) mogą używać różnych typów jednostek. W poszczególnych przedsiębiorstwach, oprócz kontenerów stosuje się także odpowiednio dostosowane pojemnik czy nadwozia, które da się łatwo wymieniać. Aby całość zachodziła jeszcze sprawniej, konstruuje się specjalne terminale przeładunkowe. To tutaj jednostka przeładunkowa może szybko zmienić środek transportu i udać się w dalszą podróż.
Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/