Stal z założenia jest tworzywem bardzo wytrzymałym. Niestety ulega bardzo nieprzyjemnemu zjawisku, czyli korozji. Niszczenie powierzchni stali zachodzi stopniowo i początkowo często ignorujemy pierwsze symptomy.

To spory błąd, ponieważ później możemy mieć duży problem z pozbyciem się rdzy. Korozja zazwyczaj pojawia się w środowisku wilgotnym, niestety wykorzystując stal na przykład w elementach ogrodzeń, nie da się go uniknąć. Na szczęście tworzywo to można w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Jedni wykorzystują do tego celu specjalne farby antykorozyjne, inni korzystają z dużo skuteczniejszego cynkowania.

Krok po kroku

Cynkowanie jest dość prostym procesem. Polega na nakładaniu specjalnej ochronnej warstwy na elementy stalowe. Najczęściej odbywa się to poprzez namaczanie stali w cynku o bardzo wysokiej temperaturze, sięgającej ponad 400 stopni Celsjusza. Oczywiście należy pamiętać, by rozmiar wanny był odpowiednio dostosowany do cynkowanego przedmiotu, tak by cały mógł zostać zanurzony głęboko w cynku. Po kilkunastu minutach stal należy wyjąć z odstawić do wystygnięcia. Dzięki temu warstwa ochronna stwardnieje i zabezpieczy odpowiednio materiał. Co ważne cynk świetnie zabezpiecza stal przed korozją, nawet wtedy jeśli warstwa wierzchnia lekko popęka.

Na jak długo

Wiele osób zastanawia się jak długo zabezpieczenie cynkiem będzie skuteczne. Rzecz jasna jest to bardzo zależne od tego w jakim środowisku dany element zostanie umieszczony. Przyjmuje się, że w miastach w ciągu roku degraduje się około 3-6 μm. Jeśli grubość cynku wynosi około 60 μm, ochrona powinna wystarczyć na mniej więcej 10-20 lat. Z kolei jeśli taką samą grubość przyjmiemy dla obszarów typowo przemysłowych, warstwa ochronna zacznie tracić swoje właściwości już po około pięciu latach.

Mnóstwo zalet

Cynkowanie jest doskonałym zabezpieczeniem stali. Ma także wiele innych zalet. Jedną z nich jest wysoka odporność na uderzenia. Sama stal jest niezwykle twarda, charakteryzuje się twardością na poziomie mniej więcej 160 stopni w skali Vicersa. Jeśli stal dodatkowo zabezpieczymy cynkiem wartość ta wzrośnie o około osiemdziesiąt stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj