Jak podawać mleko dla niemowląt i kiedy wprowadzić je do diety dziecka, to kwestie nurtujące wielu rodziców. Podpowiadamy, jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym i jakie zasady należy przy tym zachować. To naprawdę bardzo proste zadanie, wystarczy jedynie zapoznać się z podstawowymi informacjami i przestrzegać zaleceń. W razie wątpliwości warto oczywiście zwrócić się po poradę do lekarza pediatry.

Jak często podawać mleko dla niemowląt?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: dziecko karmimy tak często, jak często jest głodne. W pierwszych tygodniach życia niemowlęta zazwyczaj potrzebują karmienia 7–8 razy w ciągu doby, czyli mniej więcej co trzy–cztery godziny.

Dziecko, kiedy jest głodne, daje tego sygnały – zaczyna ruszać głową, otwierać usta i wkładać sobie do buzi paluszki. Bardzo głodne dziecko komunikuje swój stan płaczem; warto więc nakarmić je wcześniej.

Mleko dla niemowląt – kiedy je stosować?

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki. Czasami jednak karmienie piersią nie jest możliwe, nie ma też możliwości podania dziecku odciągniętego pokarmu. Wówczas konieczne jest karmienie mlekiem modyfikowanym dla niemowląt, za pomocą butelki. Podstawową zasadą przy karmieniu noworodka jest niemieszanie mleka modyfikowanego z mlekiem naturalnym. Około 5-6. miesiąca życia do diety dziecka należy zacząć wprowadzać pokarmy stałe, przy czym nadal podstawą jego odżywiania musi pozostać mleko modyfikowane lub naturalny pokarm matki, jeśli wybraliśmy taki sposób żywienia malucha.

W razie nawet najmniejszych wątpliwości co do tego, czy karmimy dziecko prawidłowo i czy dobrze się ono rozwija, należy zasięgnąć opinii lekarza pediatry.

Podczas karmienia mlekiem modyfikowanym należy dbać o to, żeby smoczek był stale napełniony – jeśli jest pusty, dziecko może zassać powietrze, co jest powodem bólu brzuszka i kolek.

Pamiętajmy też, że dziecko potrzebuje przerw podczas karmienia, tak by pokarm mógł się „odbić”. Należy wybrać taką pozycję do karmienia, by dziecko swobodnie mogło oddychać i połykać pokarm; w przeciwnym przypadku może się ono nim zachłysnąć i zakrztusić.

Jak dużo mleka dla niemowląt powinno zjadać dziecko?

Od pierwszych dni życia do ukończenia 6. miesiąca życia dziecko potrzebuje przeciętnie 150-200 ml mleka modyfikowanego dziennie, w przeliczeniu na każdy kilogram ciała. W razie wątpliwości czy dziecko wypija odpowiednią ilość mleka, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą. Rodzice karmiący dziecko butelką mają jednak ułatwione zadanie, ponieważ łatwo obliczyć na podstawie podziałki i tabeli żywienia niemowląt, ile pokarmu dziennie zjadło dziecko i czy ilość ta mieści się w normie. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko ma indywidualne potrzeby – niektóre dzieci jedzą więcej, inne nieco mniej. Niewielkie odstępstwa od normy nie są powodem do niepokoju. W żadnym razie nie powinniśmy wmuszać w dziecko porcji pokarmu tylko dlatego, że według tabelki powinno zjeść go więcej. Kiedy dziecko nie chce już jeść, należy podnieść je prosto i delikatnie pomasować lub poklepać jego plecki, tak by ułatwić uwalnianie się gazów i zapobiec dolegliwościom związanym z kolką.

Jak podawać mleko dla niemowląt w nocy?

Niemowlęta wymagają karmienia również w nocy, co jednak nie znaczy, że trzeba w tym celu wybudzać malucha ze snu. Dziecko można karmić również wtedy, gdy śpi ono lub drzemie. Jeśli nie chcemy obudzić śpiącego smacznie malucha, należy delikatnie podać mu do ssania butelkę, nie zapalając mocnego światła i nie mówiąc nic do dziecka. Po karmieniu dziecko delikatnie odkładamy do łóżeczka, ewentualnie zmieniamy mu przedtem pieluszkę.

Podczas karmienia ważny jest nie tylko sam fakt podania dziecku butelki z mlekiem, co bliskość opiekuna i emocjonalne bezpieczeństwo, które stwarzamy. Nawet podczas snu dziecko odbiera podświadomie naszą bliskość, dlatego warto podczas karmienia czule przytulić do siebie maluszka, tak by czuł ciepło i spokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj