Wymiana zębów mlecznych na stałe jest naturalnym procesem, który czeka każde dziecko. Czasem jednak mleczaki zaczynają wypadać zbyt wcześnie, co ma związek z ich niewłaściwym stanem. W sytuacji, gdy zaobserwujesz u swojego dziecka takie zjawisko, konieczne jest niezwłoczne udanie się do specjalisty. Jak zapobiegać przedwczesnej utracie zębów mlecznych?

Przedwczesne wypadanie zębów a próchnica i urazy

Fakt, że zęby mleczne kiedyś i tak wypadną, nie zwalnia rodziców z konieczności pilnowania odpowiedniej higieny u dziecka. Pojawienie się próchnicy może bowiem doprowadzić do przedwczesnej utraty mleczaków i wielu innych, poważniejszych problemów. Choroba ta pojawia się zarówno u niemowlaków, jak i dzieci nieco starszych. Mogą powodować ją niewłaściwe nawyki dotyczące karmienia czy nieodpowiednia higiena. Zęby mleczne są również nieco inaczej zbudowane niż ich stałe odpowiedniki, dlatego mogą szybciej wypaść w wyniku uderzenia. Takie zjawisko również czasem utrudnia wyrzynanie się nowego kompletu zębów ze względu na stwardnienie tkanki kostnej.

Przedwczesna utrata zębów u dzieci może mieć bardzo negatywne skutki. Z tego powodu tak ważne jest regularne odwiedzanie specjalistów, np. w Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie. Takie zjawisko może bowiem przyczyniać się do wystąpienia problemów z mową, wad zgryzu czy trudności w pojawieniu się stałych zębów w sytuacji, gdy dziecko osiągnie już odpowiedni wiek.

Jak zapobiegać przedwczesnej utracie zębów mlecznych?

Aby zapobiec przedwczesnemu wypadaniu zębów mlecznych u dziecka, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Najważniejsze okazuje się nauczenie dziecka prawidłowych nawyków, które dotyczą mycia zębów. Warto również regularnie korzystać z usług dentysty dziecięcego w Krakowie lub innym polskim mieście, gdzie pracują wykwalifikowani specjaliści. Taka osoba może w szybki sposób zauważyć potencjalne problemy w ich początkowej fazie, dzięki czemu leczenie i zapobieganie dalszej utracie zębów stanie się łatwiejsze.

Przedwczesne wypadanie zębów może mieć też związek z próchnicą butelkową. Wynika ona z notorycznego zasypiania dziecka podczas karmienia lub podawania mu słodkich herbatek i mleka modyfikowanego po przebudzeniu w nocy. W tym przypadku profilaktyka leży po stronie rodziców, którzy powinni zrezygnować z niewłaściwych nawyków. W późniejszym czasie trzeba zadbać o to, by dziecko nauczyło się samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej. Warto również zrezygnować z dużej ilości cukru w diecie, który dodatkowo powoduje psucie się zębów i ich przedwczesne wypadanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj