Roztocza kurzu, cząsteczki pleśni czy sierść zwierząt – ich obecności w mieszkaniu nie da się całkowicie uniknąć, ale w miarę możliwości warto ją ograniczać. To ważne, szczególnie jeśli Ty albo inny domownik jesteście alergikami, którzy źle reagują na zanieczyszczenia tego typu. Z myślą o takich osobach są tworzone specjalne urządzenia, które maksymalnie oczyszczają wydmuchiwane powietrze. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak wybrać odpowiedni odkurzacz dla alergika.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaki rodzaj odkurzacza sprawdzi się w mieszkaniu alergika,
  • o czym warto pamiętać podczas wybierania odkurzacza dla alergika,
  • jak odkurzać, by zmniejszyć ryzyko pylenia.

Alergie to jeden z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych XXI wieku. Bardzo często są one związane z wdychaniem problematycznego czynnika. Jeśli problem dotyczy kurzu czy roztoczy w domu, warto wprowadzić nawyk codziennego sprzątania.

Odkurzacz bezworkowy czy z workiem – który lepszy dla alergika?

Urządzenia z wymiennymi workami czy odkurzacze bezworkowe – zastanawiasz się, który rodzaj lepiej sprawdzi się w Twoim domu? Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale ostateczną decyzję warunkują zwykle konkretne potrzeby przyszłego użytkownika.

Model z papierowymi workami jednorazowego użytku ogranicza kontakt ze zgromadzonymi w nich zanieczyszczeniami. Gdy jeden worek się zapełni, wystarczy go wyjąć, wyrzucić i założyć nowy. Jednak dla alergików ta prosta czynność może się okazać nieco kłopotliwa. Aby mieć pewność, że worek będzie odpowiadał najwyższym standardom higieny, trzeba wybrać materiał wysokiej jakości, który często może sporo kosztować. Dodatkowo potrzebne są częste kontrole zapełnienia – osoba z alergią nie powinna samodzielnie wyjmować przepełnionego worka.

Jeśli zatem chcesz kupić urządzenie i zapomnieć o jakichkolwiek dodatkowych kosztach w czasie jego użytkowania, wybieraj spośród odkurzaczy bezworkowych. To urządzenia, które wymagają nieco więcej zaangażowania, ale jednocześnie posiadają specjalne mechanizmy, dzięki którym usuwanie brudu z pojemnika odbywa się sprawnie i higienicznie. Zanieczyszczenia dostają się do przeznaczonego na nie pojemnika dzięki dużej sile odśrodkowej wytworzonej za pomocą ruchu wirowego. Powietrze, które wydostaje się z urządzenia, jest już pozbawione wszelkich alergenów.

W przypadku urządzeń bez wymiennego worka wystarczy, że po zakończeniu sprzątania opróżnisz zbiornik, a następnie starannie go umyjesz i wysuszysz. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie przetrzymujesz w odkurzaczu tego, co wywołuje u Ciebie reakcje alergiczne.

Odkurzacz – alergia pod kontrolą dzięki wybranym parametrom

Wiesz już, że w domu alergika lepiej sprawdzi się model bezworkowy. Ale aby wybrać najlepiej, jak możesz, weź pod uwagę także inne czynniki. Odkurzacz dla alergika powinien posiadać:

  • wysoką moc ssania – takie urządzenie pomaga skutecznie i wydajnie usunąć kurz i zabrudzenia,
  • wysokiej jakości filtr – na przykład dostępny w modelach Zelmer filtr HEPA, który wyłapuje nawet bardzo drobne zanieczyszczenia, w tym alergeny.

Alergia – odkurzacz używany zgodnie ze wskazówkami

Niezależnie od rodzaju odkurzacza podczas sprzątania domu alergika warto przestrzegać kilku ważnych zasad, dzięki którym unikniesz nasilenia objawów:

  • w przypadku odkurzacza bezworkowego czyść pojemnik na kurz i brud tak często, jak się da – najlepiej po każdym sprzątaniu,
  • jeśli posiadasz odkurzacz tradycyjny, wymieniaj worek, gdy tylko się zapełni,
  • uważaj, by nie wdychać pyłu podczas wymiany worka lub opróżniania pojemnika,
  • przed każdym sprzątaniem upewnij się, że wokół szczotki nie ma żadnych dużych zanieczyszczeń lub włosów, które mogłyby przeszkadzać w sprawnym działaniu odkurzacza.

Odpowiednie dla alergików będą na przykład odkurzacze Zelmer z pojemnikiem na zanieczyszczenia – o klasycznym kształcie lub pionowe. Sprawdź ofertę i wybierz model bezworkowy, który będzie najbardziej odpowiadał Twoim oczekiwaniom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj