Antena satelitarna to urządzenie, bez którego odbiór telewizji w domu nie byłby możliwy. Wiele osób przy zakupie tego przyrządu obawia się o samodzielny montaż i decyduje się na pomoc ekspertów. Instalacja anteny nie jest jednak aż tak bardzo problematyczna, jak może się wydawać. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przed montażem anteny oraz jak samodzielnie ją ustawić.

Wybór anteny – o tym pamiętaj przed montażem

Anteny satelitarne to urządzenia, które występują w kilku odmianach. Dlatego też chcąc założyć telewizję w domu, przed zakupem warto zorientować się jakie rodzaje przyrządów satelitarnych występują na rynku. Jest to ważne nie tylko ze względu na sam odbiór telewizji, ale również na sposób i łatwość montażu. Wśród najpopularniejszych typów wyróżnia się:

  • anteny satelitarne offsetowe – są to urządzenia, które charakteryzują się eliptycznym kształtem, co uniemożliwia zbieraniu się śniegu, lodu czy wody, dzięki czemu sygnał nie ulega zakłóceniom; wykorzystywane są one do zwiększenia zysku energetycznego urządzenia,
  • anteny satelitarne paraboliczne – nieco wyparty model anten, który wymaga solidnego mocowania oraz odpowiednio długiego wysięgnika, co czyni je masywnymi akcesoriami satelitarnymi; w odróżnieniu od anten offsetowych na ich czaszy może gromadzić się śnieg, woda czy lód,
  • anteny satelitarne panelowe – modele te cechują się płaską budową oraz panelem gwarantującym najwyższe skupienie odbijającej się fali; montaż tych anten nie sprawia żadnego problemu, dzięki czemu wykorzystywane są one często w miejscach, do których nie zmieszczą się anteny offsetowe.

Zestaw satelitarny to nie tylko antena

Co ważne – anteny nie są jedynymi komponentami, które wchodzą w skład zestawu satelitarnego. Do odbioru telewizji potrzebne będą jeszcze takie akcesoria jak konwerter oraz tuner. Do samego stworzenia instalacji antenowej wymagane jest użycie również kabla antenowego wraz z kompletem wtyczek (na przewód typu F). Posiadając wszystkie te akcesoria, możesz zabrać się do montażu anteny w swoim domu. Jeżeli szukasz komponentów satelitarnych, odwiedź stronę https://www.eltrox.pl/ – znajdziesz tam jakościowe urządzenia, które charakteryzują się najwyższą wydajnością i jakością wykonania.

Samodzielny montaż anteny satelitarnej

Pierwszą czynnością w montażu anteny satelitarnej jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca (dach, balkon, ściana budynku, taras) oraz kierunku, w którym będzie ustawiona. Odpowiednie umieszczenie anteny jest kluczowe – powinna mieć ona pełną widoczność nieba i nie być przysłonięta przez drzewa czy inne obiekty jak np. budynki. Kolejnym krokiem jest przymocowanie wspornika lub masztu antenowego, czyli metalowej rury. Akcesoria zamontuj do ściany (może to być również dach). Dobrym sposobem jest wywiercenie sobie odpowiednich otworów na stelaż, dzięki czemu będzie on się stabilnie trzymać podłoża. Następnie wykorzystaj kabel koncentryczny i przeciągnij go przez otwory – pamiętaj, aby na całej jego drodze odpowiednio go przymocować, aby uniknąć uszkodzenia kabla.

Jak ustawić antenę satelitarną?

Po poprawnej instalacji okablowania oraz połączeniu czaszy antenowej z dekoderem, a także stabilnemu przytwierdzeniu uchwytów, możesz przejść do nastawienia anteny. Jak to zrobić? Poprawne ustawienie anteny zależy od odpowiedniego nastawienia trzech kątów – konwertera, elewacji i kierunku anteny. Jak je znaleźć? Wartości kątów są zależne od miejsca zamieszkania oraz rodzaju anteny. Informacje o odpowiednim nachyleniu znajdziesz w instrukcji lub na stronie operatora. Dla upewnienia się tego, czy prawidłowo ustawiłeś antenę, użyj miernika sygnału satelitarnego, który oceni jakość sygnału. Po ustawieniu anteny sprawdź jeszcze to, czy wszystkie śruby i wtyczki zostały prawidłowo dokręcone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj