Chcąc kupić mieszkanie ma się do wyboru dwie możliwości: albo zakup całkowicie nowego mieszkania od dewelopera, czyli mieszkania na rynku pierwotnym, albo zakup mieszkania od jego wcześniejszego właściciela, czyli mieszkania na rynku wtórnym. Część klientów woli mieszkania na rynku wtórnym, do których czasami można się nawet od razu się wprowadzić, jednak od wielu lat większość osób woli zainwestować w mieszkania z rynku pierwotnego. W artykule tłumaczymy, dlaczego całkowicie nowe mieszkania cieszą się tak dużą popularnością.

Zalety nowoczesnego budownictwa

Klienci, którzy od razu podejmują decyzję o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego, a nie z rynku wtórnego w pierwszej kolejności cieszą się z tego, że mieszkanie w nowym budynku jest zbudowane z wykorzystaniem nowszych technologii i dzięki temu na pewno przez długi czas nie będzie wymagało żadnych kosztownych napraw czy modernizacji. Przez kilka lat po jego odbiorze wszystkie powstałe usterki będą nawet musiały być naprawione na koszt dewelopera. Sprawia to, że kupienie mieszkania na rynku pierwotnym wydaje się być po prostu dużo bardziej rozsądne.

Większa wygoda mieszkań w nowym budownictwie

Bardzo ważnym argumentem, który przemawia za tym, żeby kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, jest też to, że będzie się ono znajdowało na nowym osiedlu mieszkaniowym. Dzięki temu będziemy mieli możliwość korzystania z udogodnień, o których w starym budownictwie można tylko pomarzyć. Przede wszystkim najprawdopodobniej w budynku będzie się znajdował parking podziemny i dodatkowo będziemy mogli też kupić własną komórkę lokatorską, czyli miejsce, w którym będziemy mogli przechowywać rzeczy, z których na co dzień się nie korzysta. Z takich komórek jest zdecydowanie łatwiej korzystać niż ze znajdujących się w starym budownictwie piwnic.

Obecnie dużą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest też ich lokalizacja. Ze względu na brak wolnego miejsca i bardzo wysokie ceny gruntów, firmy deweloperskie coraz rzadziej rozpoczynają nowe inwestycje w centrum dużych miast. Klienci także chcąc obniżyć koszty zakupu mieszkania prędzej zdecydują się np. na nowe mieszkanie w Brwinowie lub w Piasecznie, niż na mieszkania na Ursynowie lub na Mokotowie w Warszawie. W takich miejscach jest nie tylko taniej, ale tez dużo bardziej spokojnie. Więcej terenów zielonych i mniej hałasu.

Możliwość wykończenia mieszkania od początku do końca

Dużą zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest też fakt, że mieszkanie w stanie deweloperskim będziemy mogli od początku do końca sami wykończyć. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego nie jest to takie łatwe. Nawet bowiem jeśli kupione mieszkanie jest w bardzo złym stanie, zanim będziemy mogli przystąpić do jego remontu, najpierw będzie trzeba usunąć to, co jest w nim w momencie jego kupienia.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud, która zajmuje się przede wszystkim tworzeniem nowych osiedli mieszkaniowych pod Warszawą:

Decydując się na kupno mieszkania na rynku deweloperskim można je wykończyć w dowolny sposób i nie trzeba zwracać uwagi na to, w jaki sposób zrobił to jego wcześniejszy właściciel. Co więcej, jeżeli mieszkanie kupi się jeszcze na etapie budowy, wówczas można jeszcze dokonać zmian w jego projekcie. Można np. zmienić sposób poprowadzenia instalacji, zwiększyć ilość gniazdek elektrycznych, miejsce montażu oświetlenia lub dodać bądź usunąć jakieś ściany. To znacznie ułatwi i przyspieszy późniejsze prace wykończeniowe.

Niższe koszty eksploatacji

Mieszkania z rynku pierwotnego są też związane z niższymi kosztami eksploatacji. Ze względu na to, że są one świeżo po budowie, do czynszu nie dochodzą tak wysokie koszty funduszu remontowanego. Dodatkowo w nowym budownictwie jest zawsze stosowana lepsza izolacja, dzięki czemu w sezonie zimowym nie ponosi się tak dużych kosztów ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj