Zakup mieszkania to poważna decyzja, która często wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem kredytowym na niemałą sumę. Trudno się zatem dziwić, że jest ona poprzedzona wieloma przemyśleniami. Zobaczmy, na co warto zwracać szczególną uwagę, by podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję.

Lokalizacja

Dla wielu osób kluczowe znaczenie przy wyborze mieszkania ma jego lokalizacja. Jest to szczególnie ważne jeśli kupujemy mieszkanie w dużym mieście, takim jak np. Kraków. Mieszkania możemy kupić w ścisłym centrum, tuż poza nim, a nawet jeszcze dalej, na samych obrzeżach. Lokalizację należy rozważać nie tylko w kontekście odległości od centrum, bo nie każdy ma potrzebę codziennych wizyt na Rynku Głównym, ale również w kontekście miejsca pracy, komunikacji, dostępu do placówek edukacyjnych itp.

Kryteriów związanych z lokalizacją jest bardzo wiele, ale często można zauważyć, że ludzie lubią mieszać w okolicy, którą już znają. Często zatem młodzi ludzie, zaczynając swoje życie we dwoje, wybierają rejon, w którym do tej pory mieszkali z rodzicami, lub znają go już, bo tam właśnie mieszkali podczas studiów. Czasem świadomość, że to znana okolica przeważa, nawet jeśli patrząc z boku wydaje się, że w danej sytuacji inna lokalizacja byłaby lepsza.

Metraż

Drugą istotną kwestią, która ma ogromny wpływ nie tylko na wybór konkretnego mieszkania, ale również na jego cenę, jest metraż. To temat bardzo trudny, bo metraż jest zależny nie tylko od naszych aktualnych potrzeb mieszkaniowych, ale również przyszłych. Wiele zależy również od tego, na jakim etapie życia jest osoba dokonująca wyboru mieszkania. Im starsza, tym bardziej stabilna sytuacja życiowa i tym mniejsze prawdopodobieństwo, że trzeba będzie za kilka lat szukać nowego, większego mieszkania.

W przypadku młodych małżeństw sytuacja jest zupełnie odwrotna. Wiele z nich na początku chce już zamieszkać na swoim i decyduje się na zakup kawalerki czy małego mieszkania dwupokojowego. Gdy pojawiają się dzieci, okazuje się, że taki metraż to za mało i zaczynają się rozglądać za czymś większym. W takich sytuacjach warto, o ile budżet na to pozwala, kupić mieszkanie nieco większe niż aktualne potrzeby, żeby za kilka lat nie stać przed kolejnym wyborem związanym z poszukiwaniem nowego, większego już, mieszkania.

Układ funkcjonalny

Poszukując mieszkania o określonym metrażu warto również zwracać uwagę na jego układ funkcjonalny. Czasem mieszkania o nieco mniejszym metrażu mogą być lepsze pod względem funkcjonalnym niż mieszkania większe, w których część powierzchni zabiera zupełnie niefunkcjonalny korytarz. Warto zatem podczas przeglądania propozycji mieszkań od deweloperów poświęcić trochę czasu nie tylko na analizę dostępnych metraży i cen, ale i układu pomieszczeń. Być może okaże się, że znajdzie się mieszkanie o idealnym dla danej rodziny układzie, które będzie nieco mniejsze niż zakładano. Wisienką na torcie będzie nie tylko to, że w takim mieszkaniu niepotrzebne są zmiany lokatorskie, ale również jego niższa cena.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj