Pierwszy samochód oznacza poczucie wolności, dorosłości i wspaniałe wspomnienia do końca życia. To również pierwsza polisa OC. Młodzi kierowcy są zmuszeni zapłacić za nią sporo więcej niż osoby doświadczone za kierownicą. Co należy wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym? W jaki sposób znaleźć najkorzystniejsza ofertę i nie przepłacać?

Młodsi kierowcy płacą więcej…

Świeżo upieczeni młodzi właściciele pojazdów płacą nawet kilkukrotnie wyższe składki za ubezpieczenie OC. Chociaż oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są zróżnicowane, ten wyraźny trend dotyczy wszystkich ubezpieczycieli. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • statystycznie najczęściej powodują wypadki drogowe,
  • są mniej doświadczeni za kierownicą,
  • nie zdążyli wypracować zniżek za bezszkodową jazdę.

Statystyki nie kłamią. To właśnie osoby przed 26 rokiem życzę są najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji. Wyższa składka za ubezpieczenie OC wynika więc przede wszystkim z ryzyka ponoszonego przez ubezpieczyciela. Szansa, że towarzystwo będzie zmuszone do wypłaty odszkodowania z tytułu roszczenia jest w tej grupie wiekowej najwyższa.

Oferta ofercie nierówna

O ile jednak zniżki przysługujące ubezpieczonym za bezszkodową jazdę w praktycznie każdym towarzystwie wynoszą 10% podstawowej ceny za każdy rok, pozostałe czynniki są traktowane przez ubezpieczycieli indywidualnie. Oznacza to w praktyce, że ich oferty skierowane do młodych kierowców znacząco różnią się od siebie cenowo. Dlatego warto porównać jak największą liczbę spośród nich. Cena nie powinna stanowić zresztą jedynego kryterium wyboru polisy OC.

Ubezpieczyciele w jej obrębie nierzadko proponują dodatkowe usługi, na przykład zieloną kartę, bezpośrednią likwidację szkód czy podstawowy pakiet Assistance. Szczególnie ta ostatnia opcja powinna zainteresować młodych i mniej doświadczonych kierowców. W przypadku awarii, konieczności szybkiej naprawy lub holowania auta, będą oni mogli liczyć na niezbędne wsparcie.

Internetowe porównywarki OC

Obecnie, aby zapoznać się z ofertami wielu sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych, nie trzeba odwiedzać punktów stacjonarnych, ani pośredników. Warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczenia OC KioskPolis, ponieważ wystarczy wypełnienie krótkiego formularza, aby uzyskać dostęp do wielu ofert różniących się od siebie nie tylko ceną. Ponadto za pomocą porównywarki można dokonać czytelnego zestawienia poszczególnych propozycji, aby łatwiej wybrać najlepszą z nich.

Na końcu, wybrane ubezpieczenie OC można błyskawicznie kupić przez internet, bez wychodzenia z domu. Polisa zostanie wysłana na wskazany adres mailowy. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób pochłoniętych pracą lub innymi zajęciami. Skorzystanie z internetowej porównywarki nie jest jedynym sposobem na obniżenie wysokości składki.

Współwłasność pojazdu

Prawdziwe kompendium wiedzy na temat ubezpieczenia OC i sposobów na ograniczenie kosztów stanowi znajdujący się pod tym adresem artykuł: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Popularnym rozwiązaniem jest współwłasność pojazdu z bardziej doświadczonym kierowcą, na przykład rodzicem. Zniżkami można się dzielić także z małżonkiem, o ile istnieje wspólnota majątkowa. Niezależnie od wysokości składki OC, młodzi kierowcy mogą cieszyć się z faktu, że w miarę zdobywania doświadczenia z każdym kolejnym rokiem za ubezpieczenie będą płacić coraz mniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj