Firmy zajmujące się wynajmem pojazdów robią wszystko, aby oferowane przez nich samochody były w jak najlepszym stanie zarówno technicznym, jak i wizualnym. Klienci wypożyczalni otrzymują auto umyte i przygotowane do jazdy. W identycznej formie pojazd powinien zostać zwrócony po zakończeniu najmu. Jak dbać o wypożyczony samochód, by nie narażać się na dodatkowe koszty związane z nieprzestrzeganiem zasad umowy? Zapraszamy do lektury artykułu.

Gdzie znajdują się informacje o prawach i obowiązkach najemcy auta?

Informacje o prawach i obowiązkach najemcy, w tym zapisy dotyczące prawidłowego użytkowania auta i dbania o niego, znajdują się w regulaminie wypożyczalni samochodów. Jest to dokument, który należy przeczytać przed złożeniem rezerwacji na wynajem wybranego pojazdu. Każda firma zajmująca się krótkoterminowym wynajmem samochodów powinna udostępniać regulamin publicznie na swojej stronie internetowej. Regulamin informuję najemcę o jego obowiązkach podczas trwania umowy najmu. Są tam również zapisy dotyczące kar umownych za nieprzestrzeganie zasad kontraktu. W zależności od firmy wynajmującej kary te mogą dotyczyć zwrotu auta z brudną karoserią lub nieposprzątanego wewnątrz.

Podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać w trakcie wynajmu

W momencie podpisania umowy najmu osoba wynajmująca samochód godzi się na wszystkie postanowienia tejże umowy oraz zobowiązuje do przestrzegania zasad zawartych w regulaminie. Złożenie podpisu pod umową jest także równoznaczne z tym, że najemca jest świadomy kar, które grożą za niewywiązanie się z ustaleń kontraktowych. W jego interesie jest więc użytkowanie samochodu zgodnie z przeznaczeniem oraz zwrot auta w takim samym stanie, w jakim zostało mu ono przekazane.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Podstawowe zasady, którymi należy kierować się w czasie wynajmu to: jazda z prędkością dostosowaną do warunków na drodze, utrzymywanie odpowiedniego dystansu od pojazdów jadących z przodu czy zachowanie płynności jazdy. Przestrzeganie tych zasad zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Co więcej, kierowca ma wtedy pewność, że wypożyczone auto jest właściwie eksploatowane, dzięki czemu nie musi spodziewać się żadnych nieprzyjemności w momencie jego zwrotu.

Czy samochód z wypożyczalni przed oddaniem musi zostać wyczyszczony?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją bowiem firmy, które koszt mycia i wysprzątania samochodu wliczają w cenę najmu. W takim przypadku klient nie musi martwić się o konieczność wizyty na myjni.

Inne wypożyczalnie w umowie najmu piszą wyraźnie, że auto musi zostać zwrócone w dokładnie takim samym stanie, w jakim zostało udostępnione najemcy. Jeżeli najemca odebrał auto z wyczyszczoną karoserią i nienagannie wyglądającym wnętrzem, to takie samo musi również zwrócić. W takiej sytuacji w ostatni dzień trwania umowy kierowca powinien udać się na myjnie i samodzielnie odkurzyć środek. Jeśli osoba ta nie wywiąże się z postanowień kontraktu i odda brudne auto, zostaną na nią nałożone dodatkowe koszty związane z wyczyszczeniem samochodu przez wypożyczalnie. Informacje na temat tego, jak konkretna firma wynajmująca podchodzi do kwestii mycia auta, znajdują się w jej regulaminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj