Każdy z trzech trymestrów ciąży niesie za sobą zmiany i inne uciążliwości. I trymestr mogą zakłócić typowe dla ciąży dolegliwości, z których najczęściej spotykane są nudności i wyczerpanie. Te nieprzyjemne objawy mogą pojawić się z dnia na dzień i warto być na nie przygotowanym. Z jakimi trudnościami musi się zmierzyć przyszła mama i jak sobie z nimi poradzić?

Sposoby na poranne mdłości

Poranne mdłości są najbardziej uciążliwym i jednocześnie najczęstszym objawem ciąży. Mogą im towarzyszyć wymioty. Nudności zazwyczaj ustępują samoistnie do 14. tygodnia ciąży. I trymestr ciąży to ten, w którym kobieta źle znosi intensywne zapachy, kwaśne i pikantne potrawy, kawę, zbyt duży stres, niski poziom cukru we krwi, a nawet samą myśl o jedzeniu. Burza hormonalna zmienia również zmysł smaku i węchu. Przyczyny tej nadwrażliwości wynikają głównie z wysokiego poziomu hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej), tak zwanego hormonu ciążowego oraz z wysokiego poziomu estrogenu.

Często pomaga witamina B6 oraz suplementacja cynku, ponieważ niedobór tych substancji może mieć wpływ na pojawienie się nudności. Ponadto ciąża powoduje mniejsze napięcie mięśni przy wejściu do żołądka. Istnieją również dowody na związek między wymiotami a infekcją Helicobacter pylori, dlatego należy przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku, jeśli kobieta nie reaguje na leki. W przypadku przyszłej mamy, dla której to kolejna ciąża oraz w przypadkach ciąży mnogich istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów. Pewną rolę mogą także odgrywać predyspozycje genetyczne i czynniki psychologiczne. Znanym i skutecznym środkiem przeciwdziałającym nudnościom jest lekka herbata imbirowa. Można ją postawić wieczorem przy łóżku tak, aby kobieta mogła po nią sięgnąć jeszcze przed wstaniem z łóżka.

Jak pokonać uczucie zmęczenia?

Zmęczenie i osłabienie są kolejnym objawem w pierwszym trymetrze ciąży. Najważniejszy dla regeneracji i uzupełnienia zasobów energii przyszłej mamy jest sen. Bardzo pomaga szybka drzemka. Ciepła kąpiel z dodatkiem ulubionego olejku, o ile jego zapach jest dobrze tolerowany w tym szczególnym czasie, jest dobra na wyciszenie przed pójściem spać. Najlepiej nie zabierać do sypialni smartfona – jego niebieskie światło utrudnia zasypianie. Przydatna może być inwestycja w specjalną poduszkę ciążową już na tym wczesnym etapie. Ekstremalne poczucie zmęczenia i wyczerpania ustępuje samoistnie w 10-12 tygodniu ciąży.

Równie ważne jak zapewnienie organizmowi odpoczynku jest prawidłowe, zbilansowane odżywianie. Dieta jest ważna nie tylko dla dobrego samopoczucia matki, ale odpowiada za zdrowy rozwój mózgu płodu i prawidłową masę urodzeniową. Zmiany preferencji żywieniowych w czasie ciąży są normalne, ale podążając za swoimi potrzebami przyszła mama nie powinna rezygnować z ważnych składników odżywczych.

Jeśli już nie toleruje mięsa, białko może pozyskać z fasoli i jajek. Jeśli problematyczne są warzywa, warto sięgnąć po owoce bogate w beta-karoten, takie jak morele. Mleko owsiane może być używane jako substytut mleka krowiego. Ponadto zboże jest dobrym źródłem energii, a orzechy i rośliny strączkowe dostarczają organizmowi białka i żelaza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj