Wina francuskie to jedne z najbardziej znanych win na całym świecie. Kojarzone są także jako jedne z najlepszych. Nie bez powodu, ponieważ regiony Francji posiadają wieloletnie tradycje w produkcji wina. Poznaj z nami najsłynniejsze francuskie winnice!

Wino we Francji – od czasów starożytnych do dzisiaj

We Francji winorośl uprawiano już w czasach starożytnych. Ze względu na sprzyjający klimat, początkowo zakładane były one w pobliżu basenu Morza Śródziemnego, a następnie także w głębi kraju.

Obecnie w tym właśnie kraju uprawia się jedne z najbardziej popularnych odmian winorośli, w tym między innymi chardonnay, merlot czy cabernet sauvignon. Winorośl uprawiana jest w całej Francji, ale na plan pierwszy wysuwa się kilka ważnych regionów winiarskich, które położone są w środkowej i południowej części kraju. Należą do nich:

  • Bordeaux,
  • Burgundia,
  • Langwedocja,
  • Dolina Rodanu,
  • Szampania,
  • Alzacja,
  • Dolina Loary,
  • Prowansja.

To właśnie w tych regionach produkuje się najlepsze wina francuskie, które osiągają niekiedy niebotyczne ceny i są przedmiotem zainteresowania wielu koneserów na całym świecie.

Poznaj najlepsze wina francuskie w Polsce!

Popularne winiarnie i winnice znajdujące się we Francji co roku sprzedają miliony butelek swoich trunków. Oczywiście, najlepiej udać się na miejsce, aby tam skosztować ich smaku, a także zobaczyć zachwycające widoki, które oferuje Francja.

Nie sposób wymienić wszystkich winiarni oraz winnic we Francji, dlatego też wtedy, gdy poszukujemy dobrego wina francuskiego, warto szukać takiego, które posiada apelację, czyli Appellation d’Origine Contrôlée, w skrócie AOC lub AC. Oznacza ona, że wino posiada zastrzeżoną nazwę i pochodzi z konkretnego obszaru. Tylko około 35 proc. win francuskich posiada ten właśnie status!

Chcesz kupić dobre wina francuskie? Możesz dostać je także w Polsce! Aby posmakować Francji w kieliszku warto skupić się przede wszystkim na dobrych sklepach winiarskich, które mogą zaoferować nam dostęp do najlepszych trunków. Zamówienia na wyśmienite wina francuskie można składać także przez internet!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj