Jeśli chcesz mieć pewność, że żaden wypadek podczas urlopu nie nadszarpnie Twojej sytuacji finansowej, warto zadbać o odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Karta EKUZ to często za mało – niestety.

Jeżeli planujemy wyjazd wakacyjny w Polsce, nie musimy kupować dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ jesteśmy objęci ubezpieczeniem powszechnym obowiązującym na terenie całego kraju. Gdy jednak zamierzamy spędzić urlop poza granicami, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, takim jak polisa na wyjazd (takie ubezpieczenia można kupić online, np. w CUK Ubezpieczenia: cuk.pl.)

Karta EKUZ – ochrona na terenie państw UE/EFTA

Podróżujący na terenie krajów Unii Europejskiej oraz należących do EFTA mogą zabezpieczyć swoje zdrowie przez wyrobienie specjalnej karty EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z NFZ w Polsce, a także pozwalającym na uzyskanie świadczeń zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu w wymienionych wyżej krajach.

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy wypełnić odpowiedni wniosek, który można znaleźć na stronie internetowej NFZ.

Czy karta EKUZ jest wystarczająca podczas wyjazdu?

Dzięki karcie EKUZ ubezpieczony może korzystać ze świadczeń medycznych za granicą na takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Pomoc możemy otrzymać między innymi przy nagłych wypadkach, atakach choroby czy też wtedy, gdy dopadnie nas zwykła grypa. Powinniśmy jednak pamiętać, że oferta bezpłatnych świadczeń medycznych może się znaczenie różnić od tej w Polsce, co może oznaczać konieczność zapłacenia za pewne usługi, które w naszym kraju są darmowe.

Oznacza to, że karta EKUZ nie zapewnia aż tak szerokiej ochrony jak dobre ubezpieczenie turystyczne, które nie tylko pozwoli na pokrycie kosztów leczenia, ale także innych opłat, na przykład transportu do kraju. Należy też pamiętać o tym, że karta EKUZ nie działa poza krajami Unii Europejskiej oraz EFTA, dlatego przy wyjeździe w inne miejsca zaleca się kupno dodatkowej polisy, która będzie mogła pomóc w niespodziewanych sytuacjach, gdy konieczne jest skorzystanie z pomocy medycznej.

Szukasz dobrego ubezpieczenia turystycznego? Skorzystaj z pomocy ekspertów z CUK Ubezpieczenia! Więcej informacji znajdziesz na stronie: cuk.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj