Choć mogłoby się wydawać, że tatuowanie ciała stało się niezwykle popularne w ciągu ostatnich kilku lat, tatuaże towarzyszą ludziom niemal od początku ich istnienia. Trudno jednoznacznie wskazać, kiedy nasi przodkowie zaczęli ozdabiać skórę malunkami – być może już w okresie paleolitu. I choć na przestrzeni wieków zmieniało się ich znaczenie, tatuowanie przetrwało do czasów współczesnych, stając się sztuką i sposobem na wyrażenie siebie.
Początki tatuowania ciała
Jak już wspomnieliśmy, wszystko zaczęło się prawdopodobnie w okresie paleolitu – z tego okresu pochodzą bowiem najwcześniejsze ślady archeologiczne świadczące o tym, że ludzie tatuowali ciało, np. ślady barwników oraz ostrych narzędzi, którymi można było nakłuwać skórę. W 1991 roku znaleziono szczątki człowieka, którego nazwano Ötzi. Jego śmierć nastąpiła około 3300 lat p.n.e., jednak co najciekawsze, na jego ciele znaleziono aż 61 tatuaży. Większość z nich znajdowała się w miejscach, które uważano za punkty akupunktury dla chorób, z którymi się zmagał – tak więc być może jego tatuaże miały działanie lecznicze.
Tatuowanie ciała miało szczególnie znaczenie dla plemion Polinezji i Indonezji. Samo słowo „tatuaż” pochodzi prawdopodobnie z samoańskiego „tatau”, które oznacza jednocześnie „ranić” oraz „rzeźbić”. Jednak tatuowano się nie tylko w odległych plemionach Nowej Zelandii – w basenie Morza Śródziemnego tatuaż był popularny u Egipcjan i Greków, znali je również Rzymianie, choć ci ostatni uważali, że tatuowanie nie przystoi ich obywatelom, dlatego oznaczali w ten sposób m.in. niewolników.
Tatuaże od średniowiecza aż do dziś
Z czasem tatuaże zaczęły być postrzegane w Europie jako zjawisko negatywne. Przyczynił się do tego Kościół i papież Hadrian I, który podczas soboru w 787 roku uznał tatuowanie, jako zagrożenie dla zbawienia duszy (co warto dodać, zakaz tatuowania ciała znajdował się już w Starym Testamencie). Jednak tatuaże nadal były popularne wśród mieszkańców innych części świata, a pierwsi podróżnicy, na czele z Kolumbem, zaczęli informować europejczyków o plemionach, które upiększały ciało rysunkami. Dzięki temu sztuka tatuowania nie została zapomniana.
A w jaki sposób dawniej tatuowano ciało? Za pomocą ostrych przedmiotów lub… igły z nitką. Obecnie metody tatuowania są znacznie bezpieczniejsze i mniej bolesne, o czym można przekonać się np. w studiu tatuażu JUNIORINK w Warszawie. Choć oczywiście na świecie wciąż stosuje się tradycyjne metody, których znajomość przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.