Dorośli mają zakorzenioną wiarę, iż dzieci powinny znać dzieje własnego kraju. Zarzucanie jednak najmłodszych suchymi faktami historycznymi przyniosłyby marny skutek. Dlatego dziadkowie i rodzice wciąż wygrzebują ze strychu lub szukają w księgarniach albo antykwariatach opowieści o legendarnych dziejach Polski, z wplecionymi fantastycznymi wątkami.

Legendy polskie i podania w obecnej literaturze

Polskie legendy oraz podania przedstawiają żywoty świętych, a także przeszłość danego regionu. Wszystko już w tym aspekcie zostało napisane, stąd nie ma nowych treści. Powielane są te, które powstały wcześniej. Treści tych już się nie zmienia.

Opuszczone zamki lub ich ruiny mają swoje duchy, czasami łączące się z historiami mrożącymi krew w żyłach. Zamek w Łęczycy ma natomiast diabła Borutę, który mieszkał w podziemiach zamku. Kraków zaś ziejącego smoka wawelskiego itd.

Co daje czytanie polskich legend i podań?

Zanim przyjdzie czas na naukę historii Polski w szkole, dziecko powinno zostać zaznajomione z podaniami. Historyczne postaci w podaniach, dzięki dodaniu motywów fantastycznych, są znacznie ciekawsze i łatwiejsze do zapamiętania. Poprzez znajomość historycznych wydarzeń z kart podań i legend, jest możliwość wzbudzenia w dziecku zainteresowania szkolnym przedmiotem, jakim jest historia.

Podania i legendy powstawały między innymi po to, by ludzie mogli utożsamiać się z regionem, w którym żyli. Prawdziwi bohaterowie, którzy zapoczątkowali nazwy grodów (np. Kraków, Warszawa), byli wiarygodni. Historia dziejów jest osadzona w realnie istniejących czasach.

Zmienia się tylko język przekazu (grafika i wymowa). Spowodowane to jest ciągłymi zmianami, jakie zachodzą w mowie ojczystej. Aby treści zawsze były zrozumiałe, pisarze wyrzucają z legend i podań wyrazy, które wyszły z użycia. Zastępują je obecnie używanymi.

Czy można spotkać książki w starodawnym języku polskim?

Antykwariaty gromadzą wszystkie książki warte uwagi. Mają zatem zarówno stare egzemplarze, jak i te całkiem nowe. W starych zbiorach można znaleźć książki z dawno już nieużywanym językiem polskim. Takie pozycje pokazują, jak zupełnie inaczej kiedyś mówiono. Inna też była pisownia niektórych polskich liter.

Takimi pozycjami może poszczycić się internetowy antykwariat Tezeusz. W jego zbiorach znajdziemy książki nowe i używane z obecnego i powojennego okresu. Są także egzemplarze między wojenne oraz takie, które pamiętają wiek XIX.

Czytając przedwojenne książki i te jeszcze starsze, naocznie przekonamy się, jak bardzo nasz język ewoluował. Niektóre wyrazy okażą się nam zupełnie niezrozumiałe lub dziwaczne. Pisownia również diametralnie się różni od ówczesnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj