Herbata to napój, który towarzyszy nam na co dzień. Ten ciepły napar sprawdza się idealnie zarówno podczas większych uroczystości, jak i bez okazji. Do wyboru mamy mnóstwo różnych smaków i rodzajów herbat, jednak co tak naprawdę o niej wiemy? Aby poznać historię herbaty, należy cofnąć się aż do V wieku przed naszą erą.

Podróż do Chin

Wokół herbaty krąży wiele rozmaitych legend. Według tej najpopularniejszej, picie tego napoju rozpoczął cesarz Shen Nung. Podobno w czasie, gdy pił gorącą wodę wiatr przyniósł do niego liście herbaty. Cesarz kierowany ciekawością wrzucił je do wrzątku i spróbował zaparzonego napoju. Okazało się, że był niezwykle smaczny.

Historia herbaty bez wątpienia wiąże się z Państwem Środka – to właśnie z Chin tradycja picia herbaty przeniosła się do innych krajów, na początku tylko kontynentu azjatyckiego, a później całego świata. Herbata, którą znamy w Europie obecnie przybyła do nas jednak z Japonii. Przypłynęła wraz z holenderskimi handlarzami.

Początkowo herbatę suszono i prasowano w kształt kostek. Dopiero pod taką postacią można było wrzucić ją do wrzątku. Oczywiście obecnie wygląda to nieco inaczej. Do wyboru mamy herbatę liściastą lub tę w torebkach. Druga z wymienionych jest bardzo prosta w przygotowaniu, wystarczy kilka chwil, by była gotowa. Ogromny wybór herbat można znaleźć na stronie Big-active.pl. Oprócz tych tradycyjnych, takich jak herbata biała czy czarna, znajdziemy tam także napoje funkcjonalne.

Herbata na zdrowie

Niewiele osób wie, jak wiele ważnych składników zawiera herbata. Najważniejsze z nich to katechiny. Świetnie radzą sobie z walką z wolnymi rodnikami, ale nie tylko. Uważa się, że chronią także nasze serce przed miażdżycą lub zawałem. Herbatę powinniśmy pić również wtedy, gdy zmagamy się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Historia herbaty jest długa, podobnie jak lista jej zalet. Picie tego napoju codziennie z pewnością pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Warto spróbować wszystkich rodzajów herbat od białych przez czerwone aż po zielone i wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj