Wprowadzenie produktów spożywczych na rynek jest możliwe tylko po spełnieniu warunków lokalnego prawa i powszechnie respektowanych zasad. Regulacje dotyczą zarówno producentów, jak i importerów. Konkretne wytyczne znajdują się w opisach takich uniwersalnych norm, jak BRC lub IFS oraz w ustawodawstwie krajowym, np. w postanowieniach FDA, które dotyczą terytorium Stanów Zjednoczonych. Dowiedz się, jakie warunki muszą spełniać produkty spożywcze wprowadzane na rynek w Europie i USA.

Certyfikat BRC niezbędny w Wielkiej Brytanii

BRC to nazwa zestawu norm produkcji, przetwarzania i pakowania żywności opracowanego w 1998 roku przez British Retail Consortium (aktualnie Brand Reputation through Compliance). Pierwotnie certyfikat obowiązywał wyłącznie na rynku brytyjskim, lecz z czasem uzyskał status międzynarodowy.

Norma BRC reguluje kwestie bezpieczeństwa żywności (BRC Global Food Safety Standard), opakowań produktów spożywczych (BRC Global Standard for Packaging Materials), a także artykułów z segmentu non-food, czyli m.in. zabawek, kosmetyków, sprzętu RTV, AGD, IT (BRC Global Standard Consumer Products).

Chcesz wdrożyć standard BRC w swoim przedsiębiorstwie? Przygotuj się do spełnienia kilku istotnych warunków. O najważniejszych wymaganiach mówi ekspert reprezentujący Sweet Mill, producenta kremów bez cukru: – Konieczne jest opracowanie i stosowanie Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points System – HACCP). Ponadto należy wdrożyć politykę zarządzania jakością oraz procedury kontroli produktów, procesów przetwórczych i sposobu pakowania. Certyfikacja nie należy do łatwych, lecz przynosi wymierne korzyści. Jedną z najważniejszych jest możliwość wprowadzania produktów na rynek brytyjski oraz podejmowania współpracy z zarejestrowanymi w Wielkiej Brytanii sieciami handlowymi. Na innych rynkach certyfikat jest cenionym świadectwem, że określone produkty spożywcze przeszły pomyślnie testy jakościowe i są bezpieczne dla konsumentów. O certyfikację BRC mogą ubiegać się między innymi magazyny, zakłady przetwórstwa spożywczego, rzeźnie oraz firmy zajmujące się obrotem produktami gotowymi do spożycia.

Jakie wymagania muszą spełnić producenci i przetwórcy żywności na terenie UE?

Wymagania związane z bezpieczeństwem i jakością produktów na terenie Unii Europejskiej zostały szczegółowo opisane w załącznikach I i II Rozporządzenia nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych. Najważniejsze zestawy wytycznych znajdują się w zestawach GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna), GHP (Dobra Praktyka Higieniczna) oraz HACCP.

Oczywiście na terytorium Polski przed uruchomieniem produkcji i przetwarzania żywności musisz zgłosić swój zakład do Sanepidu. Możesz rozpocząć działalność dopiero wtedy, gdy otrzymasz pozytywną decyzję oraz wpis do rejestru firm mających uprawnienia do produkcji spożywczej.

Kto potrzebuje standardu bezpieczeństwa żywności IFS?

Powszechna globalizacja produkcji, w tym również sektora spożywczego, zwiększa nacisk na stałe podnoszenie standardu usług. Dlatego firmy sięgają coraz powszechniej po uniwersalne, respektowane na całym świecie certyfikaty. Jednym z ważniejszych jest IFS (ang. International Food Standard lub International Featured Standards). Uwzględnia on wiele innych norm i regulacji, w tym: BRC, SQF (system jakości i zarządzania bezpieczeństwem żywności), ISO 9000 (ogólny standard zarządzania jakością), HACCP, GHP, GMP, Codex Alimentarius (uniwersalny, międzynarodowy zestaw norm żywności, zaleceń i wytycznych wykorzystywanych przez organy kontrolne, przemysł i środowiska naukowe) oraz prawo lokalne (krajowe).

Standard obejmuje firmy logistyczne i sieci handlowe, a także podmioty z branży kosmetycznej. Jednak w centrum uwagi twórców IFS znajduje się wytwarzanie żywności. Spełnienie wymagań certyfikacyjnych leży w interesie zakładów przetwarzających mięso i mleko, dostarczających pieczywo i wyroby cukiernicze oraz napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Korzyści z wdrożenia IFS odniesie masarnia, zakład mleczarski i producent nadzienia do wyrobów cukierniczych i każdy inny podmiot z branży spożywczej, który chce operować swobodnie na wspólnotowym rynku.

Certyfikat IFS jest koniecznym warunkiem nawiązania współpracy z wieloma europejskimi sieciami handlowymi, w tym szczególnie z francuskimi i niemieckimi.

FDA umożliwia ekspansję w Stanach Zjednoczonych

Założona w 1906 r. Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration – FDA) kontroluje na terytorium USA żywność, pasze dla zwierząt, leki, kosmetyki i suplementy diety oraz wprowadzanie do obrotu sprzętu medycznego, preparatów krwiopochodnych i urządzeń emitujących promieniowanie.

Certyfikacja FDA jest obowiązkowa. Podlegają jej wszystkie podmioty amerykańskie oraz zagraniczni producenci, handlowcy i firmy spedycyjne, które prowadzą działalność w USA. Proces certyfikacyjny jest skomplikowany i czasochłonny: obejmuje badania i testy, które w wielu przypadkach trwają kilka lat.

Każdy z opisanych w artykule certyfikatów gwarantuje wysoką jakość produktów spożywczych. Firma, która uzyskała łącznie certyfikację BRC, IFS i FDA, może rozwijać swoją aktywność biznesową na rynku Unii Europejskiej, w Wielkiej Brytanii i na terytorium USA. Dla konsumentów jest to gwarancja, że korzystają ze wszechstronnie sprawdzonych i w pełni bezpiecznych dla zdrowia i życia produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj