Coraz więcej mówi się o konsekwencjach wdychania zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie. Temat jak bumerang wraca przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy to nad wieloma polskimi miastami unosi się smog. Chociaż bez systemowych rozwiązań trudno wyobrazić sobie skuteczną walkę z tym problemem, to jednak samodzielnie również można wiele zrobić, aby ograniczyć jego wpływ na swój organizm.

Wpływ smogu na nasz organizm

O smogu mówimy, kiedy mgła miesza się z dymem i spalinami. Do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, które stanowią duże zagrożenie dla zdrowia ludzi. Wdychanie substancji zawartych w zanieczyszczonym powietrzu oddziałuje negatywnie na nasz układ oddechowy i krwionośny, przyczyniając się m.in. do napadów astmy, niewydolności oddechowej oraz paraliżu układu krwionośnego. Do możliwych następstw należą także: zapalenie naczyń krwionośnych, miażdżyca, ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe choroby płuc, problemy z płodnością, nadciśnienie tętnicze, a także zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych. Do konsekwencji wdychania pyłów zawartych w powietrzu należą również:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • alergie skórne,
  • egzema,
  • obniżone samopoczucie,
  • bóle głowy,
  • chrypka i kaszel.

Jak się chronić przed smogiem?

Poniżej znajdziesz kilka cennych porad, które mogą Ci w walce z zanieczyszczonym powietrzem:

  • Dobrze zbilansowana dieta – dbanie o swój organizm powinniśmy zacząć od umiejętnego komponowania swoich posiłków. W końcu to, co jemy, ma duże przełożenie na stan naszego zdrowia, a przez to przyczynia się również do wzrostu odporności. Warto postawić przede wszystkim na kwasy omega-3 oraz witaminy C i B w diecie. Składniki te znajdziesz na przykład w migdałach, nasionach lnu, pestkach dyni, jajach, serach i rybach.
  • Maski antysmogowe – świadomość szkodliwości pyłów w powietrzu przekłada się na rosnącą popularność masek antysmogowych, dzięki czemu można wybierać spośród dużej ich różnorodności. Bez względu na to, jaki model wybierzesz, pamiętaj, aby zadbać o regularną wymianę filtrów i czyszczenie – wtedy zyskasz większą pewność, że spełni ona swoje zadanie.
  • Oczyszczacze powietrza – pomocne są również oczyszczacze, które nawilżają i jonizują powietrze w domu. Wbrew pozorom, pomimo zamkniętych okien i drzwi, wnętrza domów również są narażone na przedostanie się zanieczyszczeń.
  • Udekoruj dom roślinami – jak wiadomo, rośliny mają dużą zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń z powietrza. Dużą skutecznością w tym zakresie wykazują się m.in. palma bambusowa, dracena wonna czy daktylowiec niski.

Na koniec warto dodać, że istnieją również sposoby na ochronę urody przed smogiem – złej jakości powietrze może mieć destrukcyjny wpływ na nasz wygląd. Zwróć uwagę, aby stosowane przez Ciebie kosmetyki miały w składzie takie składniki jak kwas hialuronowy, kwasy omega, peptydy i witaminy oraz antyoksydanty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj