Samochód podczas jazdy generuje całą masę mniej lub bardziej intensywnych dźwięków – głównym źródłem hałasu jest oczywiście pracująca na wysokich obrotach jednostka napędowa oraz poruszające się po nawierzchni ogumienie. Niekiedy dźwięki towarzyszące jeździe stają się zbyt intensywne i mogą w znaczący sposób obniżyć komfort podróży. Rozwiązanie tego problemu jest wytłumienie auta.

Na czym polega wytłumianie samochodu?

Celem wytłumienia auta jest możliwie jak największe ograniczenie natężenia dźwięków w kabinie pojazdu. Osiąga się to przede wszystkim poprzez redukcję wszelkich, powstających w trakcie jazdy drgań. Należy bowiem pamiętać, że dźwięk jest następstwem rozchodzenia się w fali akustycznym w środowisku sprężystym – ograniczenie wibracji elementów samochodu powoduje, że jego wnętrze staje się znacznie cichsze. Do wytłumienia samochodu używa się różnego rodzaju materiałów, które tłumią wibrację i powstrzymują propagację dźwięków, np. pianek, filców oraz specjalnych mat. Wytłumić samochód można samodzielnie, jednak dużo lepsze i trwalsze efekty osiąga się korzystając z usług profesjonalistów, takich jak serwis samochodowy Real-Auto.

Co można wytłumić?

Największym generatorem hałasu w trakcie jazdy jest zazwyczaj silnik spalinowy, szczególnie podczas jazdy na wysokich obrotach, dlatego głównym etapem prac nad wytłumieniem pojazdu jest wyciszenie komory jednostki napędowej oraz przegrody oddzielającej ją od kabiny. Ponadto wytłumiane są:

  • nadkola,
  • deska rozdzielcza,
  • bagażnik,
  • drzwi i boki pojazdu,

Należy pamiętać, że natężenie dźwięków generowanych przez samochód zależy od jego stanu technicznego. Nawet najlepiej wykonane wytłumienie auta nie da zadowalających efektów w przypadku samochodów z usterkami.

Dlaczego warto zdecydować się na wytłumienie samochodu?

Nadmiar intensywnych dźwięków generowanych przez samochód w czasie jazdy może w znaczny sposób odbić się na komforcie jazdy. Ustawiczny, głośny szum silnika męczy, obniża koncentrację, a także może zagłuszać dźwięki otoczenia – np. sygnały dźwiękowe pojazdów uprzywilejowanych. Tym samym stanowi on pewne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Odpowiednio przeprowadzone wytłumienie pojazdu pozwala znacznie ograniczyć ten problem, sprawiając, że jazda na powrót stanie się przyjemnością. Dodatkową zaletą wytłumienia kabiny samochodu jest poprawa warunków akustycznych w jej wnętrzu. Docenią to przede wszystkim ci z kierowców, którzy w trakcie jazdy lubią słuchać muzyki i ważna jest dla nich jakość dźwięku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj