Niektóre instalacje rurowe lub podłogowe wymagają zachowania odpowiedniej temperatury. Jest to istotne z punktu widzenia takich instalacji, gdyż spadnięcie temperatury do określone poziomu może spowodować uszkodzenie lub problemy z funkcjonowaniem instalacji.

Jednocześnie trudno jest ogrzewać rury lub podłogi standardowymi metodami. Wykorzystuje się do tego więc specjalistyczne kable i maty grzejne. Takie rozwiązanie znajdzie swoje zastosowanie, w takich miejscach jak:

  • instalacje wodne rurowe podatne na zamarzanie,
  • instalacje ściekowe, przemysłowe z twardniejącym w temperaturze pokojowej tłuszczem,
  • instalacje przemysłowe wymagające utrzymania odpowiedniej temperatury,
  • nieocieplone podłogi z instalacjami wodnymi.

Jak widać, jest to dość ciekawe rozwiązanie, które można dość łatwo zaadaptować w wielu sytuacjach. Jego zaletą jest duża wygoda i umożliwienie sprawnego funkcjonowania.

Jak działają kable grzejne?

Działanie kabli grzewczych jest dość proste. Są to zwykle kable, które podłącza się z jednej strony do standardowej sieci elektroenergetycznej do gniazdka 230 V. Kabel rozprowadza się wewnątrz rur lub równolegle do nich. Kable grzejne występują w różnych modelach, o różnej mocy więc można dopasować odpowiedni model do konkretnej instalacji. Kable są na tyle mocne, że można je stosować nawet wewnątrz rur, nie obawiając się o ich uszkodzenie. Dzięki możliwości zamontowania termostatu można je zastosować niemalże we wszystkich rodzajach rur, od mosiężnych i stalowych, aż po rury z tworzyw sztucznych. W zależności od modelu mogą one mieć odporność na temperaturę w obiegu od kilkudziesięciu do nawet ponad stu stopni Celsjusza. Kable grzejne można spokojnie docinać na określony wymiar, co sprawia, że kupując kabel, można go dopasować praktycznie do każdej instalacji. W zależności od mocy grzewczej kabla i jego grubości, maksymalna długość obwodu może wynieść nawet kilkadziesiąt lub ponad sto metrów. Taka odległość wystarcza, by móc wykorzystać kable w każdym domowym zastosowaniu, a także w warunkach przemysłowych.

Gdzie wykorzystuje się kable i maty grzejne?

Kable grzejne świetnie sprawdzą się w rurach wodociągowych lub ściekowych, które poprowadzone są na zewnątrz, relatywnie nisko pod powierzchnią gruntu. W praktyce oznacza to, że w miesiącach zimowych medium w nich zawarte może zamarzać i rozsadzać zawory i krany niszcząc instalację. Dzięki zastosowaniu kabli grzejnych można takich instalacji używać cały rok i nie trzeba obawiać się to, że instalacja zostanie zniszczona, jednocześnie będąc zmuszonym zakręcać obieg i pozbywać się medium z rur przed każdymi mrozami. Maty grzewcze zaś, świetnie spiszą się w pomieszczeniach gospodarczych, w których nie ma centralnego ogrzewania, wskazane jest, aby temperatura nie spadała tam poniżej określone poziomu, chociażby ze względu na pojawianie się wilgoci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj