Jedną z najczęstszych chorób zębów bez wątpienia jest próchnica. Mogą prowadzić do niej m.in.: niewłaściwa higiena jamy ustnej, nadmierna ilość spożywanego cukru bądź wrodzony brak szkliwa. Sprawdź, jakie są sposoby leczenia próchnicy i dowiedz się, jak można zapobiegać jej powstawaniu.

Czym jest próchnica zębów?

Próchnica jest chorobą, polegającą na stopniowym odwapnieniu i rozpadzie twardych tkanek zębów. Powstaje na skutek działania bakterii na szkliwo. W konsekwencji na zębach zaczynają pojawiać się nieestetyczne dziury.

Przyczyny

Regularne spożywanie słodkich owoców, słodzonych napojów czy cukierków i niedokładne czyszczenie zębów po posiłku to najczęściej wskazywane przyczyny próchnicy. Bezpośrednio do jej powstawania prowadzą naturalnie występujące w jamie ustnej bakterie, które rozkładają cukry zawarte w pożywieniu i napojach. Bakterie, rozkładając węglowodany, powodują powstanie kwasów rozpuszczających szkliwo. Wówczas zdrowa tkanka ulega osłabieniu. Zaatakowane szkliwo staje się porowate, umożliwiając bakteriom wnikanie do coraz głębszych warstw zębów. W konsekwencji pojawiają się ubytki.

Objawy

Zmiany, w zależności od stopnia zaawansowania, można zaobserwować pod postacią:

  • białych bądź ciemnych plam na powierzchni szkliwa – próchnica początkowa,
  • ubytku w zębie – próchnica głęboka.

Można odczuwać także wrażliwość na skrajne temperatury oraz słodkie i kwaśne smaki. W przypadku głębokich ubytków może wystąpić samoistny ból np. przy gryzieniu.

Leczenie próchnicy

Po zaobserwowaniu u siebie objawów próchnicy warto niezwłocznie umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Profesjonalne leczenie stomatologiczne, w zależności od stadium choroby, może przebiegać na trzy sposoby:

  • remineralizacja szkliwa – metoda przeznaczona dla początkowego stadium próchnicy, polegająca na oczyszczeniu zmienionego fragmentu zęba i pokryciu matowych plam specjalnymi preparatami z fluorem,
  • plombowanie – leczenie próchnicy głębokiej, wymagające oczyszczenia ubytku z bakterii i zaatakowanej tkanki oraz na zaaplikowaniu specjalnych materiałów, mających na celu wypełnienie dziury,
  • leczenie kanałowe – jest wykorzystywane w przypadku zaawansowanej próchnicy, która doprowadziła do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba.

Jak zapobiegać próchnicy?

Jedyną skuteczną metodą leczenia próchnicy jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jednak można skutecznie zapobiegać jej powstawaniu:

  • szczotkując zęby pastą z fluorem przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia,
  • nitkując dokładnie przestrzenie międzyzębowe,
  • stosując zdrową dietę ograniczającą słodycze i przekąski między posiłkami,
  • dbając o regularność wizyt kontrolnych; wykwalifikowani specjaliści z centrum stomatologii AllSmiles Dental podczas takiej wizyty sprawdzą stan uzębienia i w razie potrzeby wykonają zabiegi profilaktyczne; jeśli okaże się, że zęby wymagają leczenia, zostanie zaproponowany dogodny termin wizyty.

Im szybsze wykrycie choroby, tym łatwiejsze leczenie, pozwalające uniknąć skomplikowanych i kosztownych zabiegów endodontycznych czy protetycznych. Nieleczona próchnica może prowadzić nawet do utraty zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj