Lokata to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na pomnażania własnych oszczędności bez ponoszenia zbędnego ryzyka. Nic więc dziwnego, że wśród propozycji kolejnych banków można znaleźć wiele ofert różnorodnych lokat. Mogą one różnić się nie tylko wysokością oprocentowania, czy też wysokością minimalnej bądź też maksymalnej kwoty jaką można wpłacić na lokatę, ale też proponowanymi klientowi warunkami oraz zasadami. Na uwagę zasługują zwłaszcza te ostatnie, bowiem okazuje się, że nie zawsze bywają one tak zrozumiałe jak powinno się wydawać. Świetnym tego przykładem może być lokata na nowe środki. Czym jest i o czym warto pamiętać, decydując się na jej założenie?

Lokata i jej zasady

Lokata to rodzaj produktu bankowego dedykowany tym, którzy bez ponoszenia zbędnego ryzyka chcą zacząć zarabiać na zgromadzonym kapitale. Zasady lokat są w większości przypadków proste i przejrzyste. Osoba zakładająca lokatę na określonych zasadach decyduje się na czasowe zamrożenie swoich środków, oddając je do dyspozycji banku. Ten zaś w zamian za to, dolicza do kapitału zgromadzonego na lokacie stosowne odsetki. Ich wysokość, czyli to ile ostatecznie zyska posiadacz lokaty uzależnione jest wysokości oprocentowania określonej w warunkach danej lokaty. Jak łatwo zauważyć jest to prosty i stosunkowo bezpieczny sposób na pomnażanie swoich oszczędności, nie obarczony ryzykiem, jak ma to miejsce w przypadku różnego rodzaju inwestycji, czy też na przykład gry na giełdzie. I choć w zestawieniu z wymienionymi sposobami lokaty zazwyczaj pozwalają wypracować nieco mniejszy zysk, ze względu na brak owego ryzyka i przejrzyste warunki cieszą się dużym zainteresowaniem. Owa popularność z kolei sprawia, że banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów wprowadzają różnego rodzaju propozycje lokat. Jedną z nich jest lokata na nowe środki.

Lokata na nowe środki – co to znaczy?

Lokata na nowe środki (np. lokata nowe środki Santander Consumer Bank) to rodzaj lokaty przeznaczonej dla stałych klientów, którzy posiadają rachunek w wybranej placówce, na którym gromadzą oszczędności. Z lokaty na nowe środki zazwyczaj mogą skorzystać Ci, którzy wpłacą na swoje konto w określonym czasie (np. przed końcem wybranego miesiąca ) dodatkową sumę pieniędzy, nie będącą częścią kapitału uprzednio na nim zgromadzonego. Należy jednak pamiętać, że pojęciem „nowe środki”, czyli pieniędzmi, które mogą trafić na ten rodzaj lokaty, różne instytucje bankowe określają różne rodzaje środków. Poza wspomnianą definicją, pojęcie to może być interpretowane również jako środki, które nigdy wcześniej nie były umieszczane na żadnej innej lokacie. Przeanalizowanie kilku propozycji lokat na nowe środki proponowanych przez poszczególne banki w szybkim czasie pozwoli zauważyć, że definicja owego pojęcia może się znacznie różnić. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek trudności ze zrozumieniem zapisu dotyczącego tego, co w rozumieniu danego banku oznaczają „nowe środki” warto poprosić o pomoc i rozwianie wszelkich wątpliwości pracownika banku. Można to zrobić zarówno w sposób bezpośredni, udając się do placówki banku lub też zadzwonić na numer infolinii wybranej placówki, albo skorzystać z internetowego formularza. 

Poza określeniem tego, czy spełnia się określone przez bank wymagania umożliwiające skorzystanie z wybranej lokaty na nowe środki, przed zawarciem umowy o jej założenie warto również przeanalizować proponowane przez bank warunki. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na rodzaj i wysokość oprocentowania, którego wartość w bezpośredni sposób wpływa na wysokość wypracowanych odsetek, czyli zysk z lokaty, a także na zasady dotyczące sposobu wypłacania zgromadzonych na lokacie środków. W przypadku niektórych lokat ich przedterminowe zerwanie często oznacza utratę części, a niekiedy nawet całości wypracowanych odsetek, co oznacza dla posiadacza lokaty sporą stratę. Aby uniknąć takich sytuacji należy dokładnie przeanalizować zapisy umowy przed jej podpisaniem i dopasować proponowane w niej warunki do własnych potrzeb.

Źródła: https://najlepszelokaty.pl/lokata-na-nowe-srodki

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj