Sprawy majątkowe w ogóle – a dotyczące podziału majątku zgromadzonego przez małżonków w szczególności – należą do trudnych i skomplikowanych. A jednocześnie generujących bardzo poważne konflikty. Chyba każdy słyszał o wieloletnich kłótniach sąsiedzkich; sporach byłych małżonków rozstrzyganych przez sądy w wielu instancjach czy o próbach stosowania nielegalnych środków przy podziale majątku. O czym należy pamiętać dokonując takiego podziału po rozwodzie?

Podział majątku dopiero po rozwodzie

Zawsze trzeba uwzględnić kilka podstawowych spraw związanych z podziałem majątku przy rozwodzie. Teoretycznie – o czym przypomina prawnik rozwód Warszawa – taki podział majątku może nastąpić już w wyroku rozwodowym. Jednak rzadko kiedy sądy decydują się na takie rozwiązanie, argumentując, że przedłuża ono postępowanie. Dlatego po orzeczeniu rozwodu trzeba osobno podzielić majątek, który został zgromadzony podczas trwania małżeństwa. Właściwie nigdy nie jest to łatwe zadanie – zwłaszcza wówczas, gdy małżonkowie rozstają się w konflikcie.

Do sądu czy do notariusza?

Majątek wspólny – jak wyjaśnia na co dzień zajmujący się takimi sprawami prawnik rozwód Warszawa – można podzielić na dwa sposoby: umową lub wyrokiem sądu. W pierwszym przypadku to byli małżonkowie muszą ustalić sposób podziału – a więc po prostu dogadać się w tej sprawie – a następnie podpisać stosowną umowę. Trzeba pamiętać, że jeżeli do majątku wspólnego wchodzi nieruchomość – chociażby dom, mieszkanie czy działka – trzeba będzie taki kontrakt sporządzić w formie aktu notarialnego. Do zaś oznacza po prostu konieczność udania się do notariusza.

Po uzyskaniu wyroku rozwodowego byli małżonkowie mogą także rozpocząć kolejną sprawę w sądzie dotyczącą właśnie podziału majątku wspólnego. Prawnik rozwód Warszawa rekomenduje to rozwiązanie zwłaszcza wówczas, gdy po rozwodzie nie uda się dojść do porozumienia co do sposobu podziału majątku zgromadzonego w czasie małżeństwa. Czasami właściwie od razu wiadomo, że majątek małżeński trzeba będzie podzielić w sądzie. Dzieje się tak wówczas, gdy pomiędzy małżonkami zaistniał gwałtowny konflikt. Wtedy prawie nigdy nie udaje podpisać umowy dotyczącej podziału majątku.

Odpuścić czy walczyć o swoje?

Trzeba więc zastanowić się, czy przy podziale majątku iść na ugodę, czy po prostu walczyć o wszystko, co należy się byłem małżonkowi. Prawnik rozwód Warszawa stoi na stanowisku, że o ile często zupełnie niepotrzebna jest dalsza eskalacja konfliktu pomiędzy byłymi małżonkami, o tyle nie warto rezygnować z prawem, które po prostu się należą każdemu z tworzących niegdyś małżeństwo. Dlatego zawsze najlepszym rozwiązaniem jest aktywne zabieganie o ochronę swoich praw, przy założeniu wykorzystania najlepszych metod do osiągnięcia tego celu. Te zaś – co pokazaliśmy powyżej – są różnorodne, a jednocześnie zawsze powinny zostać dostosowane do realiów konkretnej sprawy. Z tego względu zawsze przed podziałem majątku korzystnie jest skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w tych zagadnieniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj