Jaskra jest ciężką chorobą, która w najgorszym wypadku może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Wczesne wykrycie schorzenia, odpowiednia diagnostyka i dopasowane leczenie mogą jednak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Istnieje tzw. złoty standard, czyli podstawowe kroki i badania, które musi wykonać każdy pacjent z podejrzeniem jaskry. Jakie to badania?

Znaczenie regularnych badań w jaskrze

Badania w kierunku jaskry powinny być przeprowadzane regularnie. Prawidłowa diagnostyka obejmuje zakres badań, które muszą zostać zawsze wykonane – to tzw. złoty standard. Wczesne wykrycie choroby pozwoli zmniejszyć jej potencjalne skutki i uchronić się przed całkowitą lub częściową ślepotą. Wizyty w specjalistycznym ośrodku medycznym powinny odbywać się nawet wtedy, gdy pacjent nie narzeka na wzrok i niepożądane dolegliwości. Rutynowe badania są bardzo ważne.

Jakie badania wykonuje się w diagnostyce jaskry?

Podczas kompleksowej diagnostyki jaskry (złoty standard) wykonuje się kilka podstawowych badań. Należą do nich:

  • HRT (tomografia tarczy nerwu wzrokowego),
  • GDx (pomiar grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki),
  • GCL/GCC (pomiar grubości warstwy komórek zwojowych siatkówki za pośrednictwem optycznej koherentnej tomografii OCT),
  • OCT jaskrowe,
  • AS-OCT (tomografia przedniego odcinka gałki ocznej),
  • FDT (badanie pola widzenia za pomocą metody perymetrii zdwojonej częstotliwości FDT Matrix),
  • Pachymetria (pomiar grubości rogówki).

Wszystkie powyższe badania można wykonać w wysokospecjalistycznej przychodni okulistycznej Centrum Okulistyczne Jaskra. Lekarze o wieloletnim doświadczeniu dbają o jak najdokładniejsze przeprowadzenie wszystkich badań. Ośrodek specjalizuje się w diagnostyce i kompleksowym leczeniu jaskry. Znajduje się tu najlepszej jakości aparatura medyczna.

Na czym polegają poszczególne badania?

OCT jaskrowe jest przeprowadzane za pomocą tomografu OCT, który ocenia wygląd tarczy nerwu wzrokowego. Sprawdza również, jak prezentuje się ułożenie warstwy włókien nerwowych.

FDT umożliwia pomiar czułości siatkówki. To jedno z najważniejszych badań w diagnostyce jaskry. Za jego pośrednictwem okuliści są w stanie ocenić, w jakim stopniu jest zagrożone widzenie danego pacjenta.

HRT wykonuje się przy użyciu specjalistycznego laserowego oftalmoskopu skaningowego HRT. Dzięki aparaturze lekarze są w stanie ocenić ilość tkanki nerwowej w nerwie wzrokowym oka.

Pachymetrię określa się jako badanie uzupełniające. Podczas niego można określić, jakie jest ryzyko rozwoju jaskry (im cieńsza rogówka, tym większe ryzyko).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj