Zakup akcji to forma inwestycji, o której z pewnością słyszał każdy. Na czym jednak polega to w praktyce? W jaki sposób można kupować akcje? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Na czym polega inwestowanie w akcje?
Inwestowanie w akcje to zdecydowanie najpopularniejsza forma gry na giełdzie, co powoduje, że słyszał o niej każdy. W praktyce polega natomiast na zakupie akcji spółek akcyjnych bądź komandytowo-akcyjnych w celu ich późniejszej odsprzedaży z zyskiem. Zysk ten jest bowiem efektem wzrostu wartości posiadanych akcji. W związku z tym przed ich zakupem istotne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy, która pozwoli wytypować akcje, których wartość może z czasem wzrosnąć. Istotną dla inwestora kwestią jest także wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej, którą może być zarówno spekulacja (inwestowanie krótkoterminowe), jak i inwestowanie długoterminowe. Oba podejścia różnią się nie tylko horyzontem czasowym inwestycji, ale również wieloma innymi kwestiami. Najważniejsze jest jednak to, że mogą być równie skuteczne.
W jaki sposób kupić akcje?
Chcąc zacząć inwestować w akcje należy posiadać rachunek maklerski, ponieważ tego typu konto umożliwia zakup oraz przechowywanie posiadanych instrumentów finansowych. W związku z tym inwestowanie w akcje jest dostępne praktycznie dla każdego, a zaletą tej formy inwestycji jest również niski próg wejścia, ponieważ kupować można nawet pojedyncze akcje konkretnych spółek. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że wybór odpowiedniego brokera powinien być świadomy, ponieważ wpływa na wiele różnych kwestii. Przykładem mogą być możliwości inwestycyjne, komfort inwestowania, czy wysokość pobieranych opłat. Co zatem należy wziąć pod uwagę przy jego dokonywaniu? Informacje na ten temat zostały przedstawione w artykule wyjaśniającym mechanizmy inwestowania w akcje
Inwestowanie w akcje – ryzyko
Decydując się na inwestowanie w akcje należy być świadomym ryzyka, które jest nieodzownym elementem inwestycji na rynkach kapitałowych. To właśnie ono powoduje bowiem, że inwestor może zarówno pomnożyć posiadane przez siebie środki, jak i je utracić. W przypadku inwestowania w akcje nie ma bowiem mowy o żadnym stopniu ochrony kapitału. Na skuteczność prowadzonych inwestycji wpływa zatem umiejętność ograniczania ryzyka. W jaki sposób można to robić? Najważniejszą kwestią jest w tym przypadku opieranie podejmowanych decyzji inwestycyjnych na rzetelnych analizach oraz wiarygodnych danych. Poza tym istotne jest także umiejętne zarządzanie posiadanym budżetem oraz systematyczne poszerzanie własnej wiedzy, ponieważ to właśnie ona może być kluczowa w trakcie gry na giełdzie. Inwestor powinien również umieć ograniczyć emocje, które nie są w tym przypadku dobrym doradcą.
Podsumowując należy stwierdzić, że inwestowanie w akcje z technicznego punktu widzenia polega na zakupie papierów wartościowych oraz ich odsprzedaży wtedy, gdy zyskają na wartości. W praktyce jednak należy odpowiednio je wytypować, ponieważ uzależniona od tego jest skuteczność inwestycji.