Rozsądny wybór sprzętu i akcesoriów sportowych zawsze powinien być dostosowany do umiejętności. Jeżeli dopiero zaczynamy uprawiać jakiś sport, jeżeli jesteśmy na etapie opanowywania podstawowych technik i umiejętności, inwestycja w sprzęt dla profesjonalistów będzie niepotrzebnym wydatkiem. Nie inaczej jest w przypadku dobierania rakiet i piłek tenisowych dla osób rozpoczynających przygodę z tenisem ziemnym.

Gdy wchodzimy w pierwszy kontakt z jakąś dyscypliną sportu, to najważniejsza jest przyjemność i satysfakcja z jego uprawiania. Dlatego wybierając pierwsze w życiu piłki i rakiety do tenisa ziemnego nie sprawdzajmy, jakiego sprzętu używają mistrzowie.

Dlaczego rakiety mistrzów nie są dobre do nauki gry w tenisa?

Wielu sławnych tenisistów firmuje swoimi nazwiskami konkretne modele rakiet. Można kupić dokładnie taką rakietę, jaką turnieje wielkoszlemowe wygrywa Novak Đoković, albo zaopatrzyć się w sprzęt zaprojektowany przez legendarnego Rogera Federera. Marketingowcy wychwycili też natychmiast i skierowali uwagę kupujących na model rakiety do tenisa, którą Iga Świątek wygrała w 2020 r. French Open. Tego typu sprzęt jest drogi. Można zapytać: kto bogatemu zabroni? Odpowiedź: zdrowy rozsądek. W takim razie, dlaczego nie powinniśmy używać do nauki rakiet, którymi grają mistrzowie? Bo nie jesteśmy mistrzami. Nie mamy talentu do drop shotów i siły uderzenia, którą dysponuje Đoković, nie opanowaliśmy baletowej techniki Federera i nie biegamy tak szybko, jak Iga Świątek.

Wymiary i waga rakiet do tenisa dla nowicjuszy

Początkujący tenisista potrzebuje rakiety z dużą główką, która daje siłę uderzenia i łatwość trafiania w piłkę. Na dobry początek powierzchnia główki powinna mieć w granicach 100-105 in2 (645-677 cm2). Rakiety dla zawodowców są cięższe, mają mniejsze główki (mniejsza powierzchnia uderzenia piłki) i zazwyczaj balans na rączkę, co pozwala na finezyjne manewry rakietą i posyłanie piłek po zaskakujących trajektoriach. To cechy, które wspomagają doświadczonych graczy, ale nowicjuszom mogą bardzo utrudnić życie. Na początku drogi bardziej liczy się trafienie piłki środkiem rakiety, a dopiero z czasem przychodzi czas na techniczne sztuczki.

Drugim kluczowym parametrem jest chwyt rakiety, czyli grubość rączki. Sposób dopasowania jest bardzo prosty: chwytamy rakietę i staramy się dosięgnąć czterema palcami podstawy kciuka. Jeżeli ta sztuka udaje się, to znaczy, że powinniśmy wybrać rakietę o grubszej rączce. Prawidłowe rozwarcie między podstawą kciuka a palcami powinno mieć szerokość palca wskazującego drugiej dłoni. To pierwsza rzecz, którą możemy samodzielnie sprawdzić przy wyborze rakiety.

Kolejnym parametrem, który należy starannie dobrać, jest masa rakiety. W przypadku początkujących graczy obowiązuje zasada: im mniej, tym lepiej. Lekka rakieta tenisowa ułatwia naukę i doskonalenie techniki, a jednocześnie nie przeciąża ręki. Przy systematycznych treningach nasza siła stopniowo wzrośnie i będziemy mogli używać cięższych rakiet. Sami poczujemy, kiedy przyjdzie moment na zmianę sprzętu. Waga rakiety z naciągiem dla początkującego gracza nie powinna przekraczać 300 gramów – najlepiej, żeby to był sprzęt z przedziału 260-280 g. Konkretną wagę należy dostosować do siły i wieku.

Nie należy stosować kompromisów cenowych, jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonane są rakiety tenisowe. Zasadniczo trzeba unikać sprzętu z samego aluminium: to dobra opcja w sytuacji, gdy wychodzimy na kort dwa razy do roku. Jeżeli gramy w miarę regularnie, to warto zainwestować w rakietę z kompozytu lub grafitową. Kompozyt jest połączeniem metalu (najczęściej aluminium) z grafitem. O wiele lepszą, choć droższą opcją, jest rakieta z czystego grafitu: to sprzęt bardzo lekki, odporny na odkształcenia i doskonale przyjmujący siłę uderzenia piłki.

Jaka piłka tenisowa dla żółtodzioba?

Wszystkie dostępne na rynku piłki tenisowe można podzielić na trzy rodzaje: profesjonalne, mistrzowskie i rekreacyjne. Przymiotnikami profesjonalne i mistrzowskie określa się piłki ciśnieniowe. Powstają one w ten sposób, że dwie połówki kauczuku i warstwy ochronnej łączone są w komorze wysokich ciśnień, wypełnionej specjalną mieszaniną gazów. Piłek ciśnieniowych używają gracze na turniejach i profesjonalni tenisiści. Można je łatwo poznać po tym, że pakowane są po kilka sztuk w hermetycznie zamknięte puszki. Piłki ciśnieniowe mają doskonałą jakość, są lekkie i doskonale się odbijają. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena i krótka żywotność: po otwarciu pojemnika gaz ulatnia się stopniowo i piłka traci swoje właściwości. W czasie gier turniejowych tenisiści zmieniają piłki nawet co kilka gemów.

Piłki ciśnieniowe nie są polecane początkującym graczom i osobom sporadycznie pojawiającym się na korcie: ich użycie ma sens tylko przy intensywnej grze na wysokim poziomie technicznym.

Specjaliści i doświadczeni instruktorzy nie mają wątpliwości, że najlepsze dla początkujących tenisistów są piłki rekreacyjne. Opinię tą potwierdza ekspert reprezentujący serwis ogłoszeniowy ze sprzętem sportowym Pricelesso: – Osoby rozpoczynające przygodę z tenisem nie wykorzystają możliwości, jakie oferują piłki ciśnieniowe. Zupełnie wystarczające będą najtańsze, sprzedawane na sztuki i w dużych opakowaniach zbiorczych, piłki bezciśnieniowe. Są cięższe, ale za to znacznie bardziej odporne mechanicznie. Można nimi grać aż do zużycia powierzchniowej warstwy filcu.

Podsumowując: rakieta do tenisa dla początkującego gracza powinna być możliwie lekka (poniżej 300 gramów), mieć dużą główkę (100-105 in2) i mieć grubość rączki dobrze dopasowaną do wielkości dłoni. Warto wybrać rakietę wykonaną z kompozytu lub czystego grafitu. Jeżeli chodzi o piłki, to najlepsze będą trwałe piłki bezciśnieniowe. Ogólna zasada wyboru sprzętu sprowadza się do zalecenia: dopasuj klasę rakiety do posiadanych umiejętności. W przeciwnym razie dużo zapłacisz za sprzęt, który nie pozwoli odczuć oczekiwanej satysfakcji z gry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj