Kodeks Cywilny nie zawiera dokładnej definicji dotyczącej lokalu użytkowego. W takim przypadku najlepiej sięgnąć po inne publikacje, na przykład ustawę z 1994 roku o własności lokali. Jest tam zaznaczony podział nieruchomości na samodzielne lokale mieszkalne i te o innym przeznaczeniu. Ta ostatnia nawa definiuje lokal użytkowy, w którym nie można mieszkać, tylko prowadzić działalność. O jakie jej formy chodzi?

Jakie formy działalności można prowadzić w lokalach użytkowych?

Zdecydowana większość wynajmowanych lokali użytkowych jest związana z prowadzeniem biznesu. Jest ich w zasadzie nieskończenie wiele i to typ nieruchomości determinuje rodzaj działalności. Wszystko zależy od pomysłu przedsiębiorcy, który stara się wyszukać taki lokal, jaki będzie jak najlepiej odpowiadał profilowi biznesowemu.

W puli propozycji lokali użytkowych do wynajęcia, będącej w ofercie takich firm, jak Synergia Nieruchomości, jest wiele propozycji, które mogą wiązać się z udanym startem biznesu. Wszelkie osoby nastawione na sukces mogą swobodnie wybierać w ofertach.

Jakie wymagania stawiane są lokalom użytkowym

Nie wszystkie rodzaje działalności wiążą się z jednakowymi wymaganiami w stosunku do lokali. Z reguły najwyższe stawia się tym nieruchomościom użytkowym przeznaczonym na obiekty użyteczności publicznej. Dotyczy to edukacji, opieki zdrowotnej, biur, usług kosmetycznych i fryzjerskich, obsługi podróżnych, oddziałów banków i podobnych. Szczególne wymagania stawia się lokalom gastronomicznym i sklepom spożywczym. Dotyczą wielu kwestii, między innymi metrażu, obecności infrastruktury kanalizacyjnej i wodnej oraz dodatkowych pomieszczeń na magazyny lub pokoje socjalne.

Inne rygorystyczne wymagania w stosunku do lokali użytkowych dotyczą przepisów przeciwpożarowych. Wiążą się z rozmieszeniem sprzętu przeciwpożarowego, obecnością wyjść ewakuacyjnych oraz położeniem czujników dymu lub gazu.

Konkretne wytyczne dla różnych branży

Lokale użytkowe na działalność gospodarczą rzadko kiedy spełniają absolutnie wszystkie wymagania, jakie tylko można postawić nieruchomości. W wielu przypadkach istotna jest lokalizacja, obecność miejsc parkingowych, a nawet piętro. Czasem trudności z dotarciem do punktu zniechęcają potencjalnych klientów. Dobra lokalizacja powinna charakteryzować sklepy odzieżowe. Natomiast w przypadku sklepów budowlanych lokalizacja ma mniejsze znaczenie, ponieważ większość klientów do tego typu zakupów używa samochodu. Podobnie sprawa ma się z obecnością miejsc parkingowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj