Wkłady kominowe to elementy, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo w domu. Umieszczenie ich w kominie pozwala na uszczelnienie go, a tym samym zabezpieczenie przed ogniem. Wkłady żarokwasoodporne stosuje się w systemach kominowych zasilanych piecami gazowymi lub olejowymi. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które można dostosować do danego rodzaju opału. Sprawdź, kiedy należy się zdecydować na wkłady żarokwasoodporne!

Czym dokładnie są wkłady żarokwasoodporne?

Wkłady kominowe to elementy poprawiające bezpieczeństwo w domu. Montuje się je zazwyczaj w starych, murowanych kominach. Wkłady odprowadzają spaliny z kotła i mają z nimi bezpośredni kontakt. Z racji tego, powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia, a przede wszystkim dopasowane do całego systemu ogrzewania danego budynku.

Co ważne, wkłady żarokwasoodporne muszą także zapewniać szczelność i być prawidłowo zamontowane. Tylko wtedy elementy te gwarantują bezpieczne funkcjonowanie systemu grzewczego oraz właściwe działanie kotła.

Budowa wkładów kominowych opiera się na szczelnych, połączonych ze sobą stalowych bądź ceramicznych rurach. Dzięki nim możliwe jest stworzenie stalowej konstrukcji, w której każdy kolejny odcinek wsuwa się do poprzedniego. Wówczas, powstająca w kominie ciecz może ściekać po ścianach rur, nie przedostając się na zewnątrz instalacji.

Kiedy należy zamontować wkład żarokwasoodporny?

Wkład kominowy jest przeznaczony do montażu zarówno na wczesnym etapie budowy, jak i w trakcie remontu komina. Na jego założenie powinny się zdecydować osoby mieszkające w starych domach. Dzięki temu nie będą one zmuszone do postawienia nowego komina. Instalacja wkładu kominowego to inwestycja zmniejszająca koszty remontu, a jednocześnie zwiększająca komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

Rodzaje wkładów kominowych

Na rynku można znaleźć 3 rodzaje wkładów kominowych:

  • kwasoodporne,
  • żaroodporne,
  • kwasożaroodporne.

Wkład żarokwasoodporny sprawdzi się w przypadku kominów podłączonych do kotłów, w których występują nagłe zmiany temperatury. Taki element, jak sama nazwa wskazuje – jest odporny na działanie kwasów. Stosuje się go przy piecach opalanych węglem lub ekogroszkiem. Wspomniany rodzaj wkładu wykonany jest ze stali kwaso- i żaroodpornej. Z tego uniwersalnego rozwiązania powinny skorzystać osoby, które nie są do końca pewne, jakiego rodzaju opału będą używały w przyszłości. Cena wkładu żarokwasoodpornego może być nieco wyższa, z uwagi na wytrzymały materiał. Sklep TanieKominy.pl oferuje najwyższej jakości wkłady kominowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj