Czytanie książek ma wielki wpływ na rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka. Ponadto codzienna lektura z maluchem buduje więź między nim a rodzicem. Wystarczy nawet kilkanaście minut wspólnej lektury. Czytanie ma same pozytywne skutki. Dlaczego dokładnie warto czytać maluchom? Czy odbywa się to również w przedszkolu?

Czytanie – wpływ na pamięć i słownictwo

Czytanie książek ma znaczny wpływ na polepszenie pamięci dziecka. Podczas lektury dziecko mimowolnie analizuje fakty, porównuje postaci i historie do siebie. Ponadto czytanie wpływa na słownictwo malucha. Dziecko więcej rozumie i uczy się powtarzać słowa, zasłyszane z książek, w codziennym życiu. Maluch uczy się wyrażać własne myśli i mówić o swoich drobnych przemyśleniach, opisywać świat. Książki kształtują styl wypowiedzi dziecka. Ma ono szerszy zasób słownictwa i znacznie lepiej radzi sobie z językiem od dziecka, któremu rodzice nie czytają.

Pobudzenie wyobraźni

Książki mimowolnie rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Dziecko odtwarza wszystkie historie we własnej głowie. Dzięki temu będzie lepiej radziło sobie w dorosłym życiu i nauczy się czerpać przyjemność z najmniejszej drobnostki. Książki rozbudzają również ciekawość świata. Dziecko podczas lektury poznaje wyjątkowe miejsce i nowe, bohaterskie postaci. Ma ochotę na więcej. Staje się bardziej śmiałe i wie, jak różnorodni i odmienni mogą być ludzie.

Znajomość uczuć i emocji

W książkach pełno jest uczuć i emocji. Dziecko nauczy się wyrażać poszczególne emocje i dowiaduje się, czym jest miłość, przyjaźń, złość, smutek, radość. Uczy się wrażliwości i empatii. Poznaje konkretne wzorce zachowań – wie już, że istnieją dobrzy i źli bohaterowie. Czytanie też wpływa na nastrój dziecka. Smuci się, gdy jego ulubieni bohaterowie przeżywają gorsze chwile i cieszy podczas zabawnych perypetii. Czytanie rozwija poczucie humoru u dziecka. Książki uczą także, jak poruszać trudne tematy z maluchem (np. śmierć bliskiej osoby).

Czy tylko rodzice czytają dzieciom?

Zabiegani i zapracowani rodzice mogą nie mieć czasu regularnie czytać swoim dzieciom. Co w takim razie powinni zrobić? Rozwiązaniem jest dobre przedszkole, w którym troskliwe i wykształcone pedagogicznie przedszkolanki samodzielnie będą czytały maluchom. Edukacja przedszkolna opiera się m.in. na wspólnej lekturze z dziećmi. W prywatnym przedszkolu i żłobku „Elfik” w Sosnowcu przykłada się do tego ogromną wagę. Dzieci mogą tu otrzymać wszechstronny rozwój dzięki licznym zajęciom dodatkowym (językowym, sportowym), a także doświadczonej kadrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj