Płyty CD i DVD, jeszcze nie tak dawno wszechobecne, dziś odchodzą do lamusa, a nośniki Blu-ray nie dorównują i zapewne nigdy nie dorównają im popularnością. Nie powinno więc dziwić, że wiele laptopów i komputerów stacjonarnych nie ma napędu optycznego. W niektórych sytuacjach urządzenia te nadal okazują się jednak przydatne. Kiedy powinieneś rozważyć montaż napędu optycznego w komputerze?
Kolekcja filmów i albumów muzycznych
Niektóre filmy zostały wydane tylko na płytach i nie można ich (w legalny sposób) obejrzeć w Internecie. Jeśli masz sporą kolekcję filmów i lubisz od czasu do czasu do nich wracać, napęd optyczny z pewnością Ci się przyda. Najlepszym wyborem będą napędy Blu-ray, które umożliwiają odczytywanie zarówno wszystkich rodzajów płyt CD i DVD, jak i dysków Blu-ray, na których najczęściej wydawane są nowe filmy. Napęd optyczny będzie Ci potrzebny także wtedy, gdy kolekcjonujesz albumy muzyczne. Bez niego nie będziesz ich bowiem w stanie odtworzyć.
Starsze gry komputerowe
Napęd optyczny jest obowiązkowym urządzeniem dla fanów starszych gier komputerowych. Jeśli masz kolekcję gier na płytach (albo dopiero zamierzasz taką zbudować), bez napędu po prostu ich nie włączysz. Co prawda wiele starszych gier można dziś kupić na różnych platformach dystrybucji cyfrowej, ale jeśli masz już jakąś grę na płycie, będziesz musiał za nią zapłacić po raz drugi. Niektórych gier, zazwyczaj z powodów licencyjnych, nie można już jednak kupić w ogóle. Bez wydania płytowego nie będziesz mógł w nie więc legalnie zagrać.
Windows na płycie i kopie zapasowe
Jeśli kupujesz komputer bez systemu Windows, bo masz już system operacyjny na płycie, napęd optyczny będzie Ci niezbędny. Bez niego nie będziesz go bowiem w stanie zainstalować, a prawdopodobnie i tak będzie on tańszy niż zakup nowego systemu. Kupno napędu będzie dobrą inwestycją również wtedy, gdy masz dużo kopii zapasowych zapisanych na płytach, a tym bardziej gdy planujesz tworzyć kolejne. Jeśli masz stosik płyt z własnoręcznie zrobionymi zdjęciami czy nagranymi filmami, bez napędu również nie będziesz mógł ich zobaczyć.
Masz laptopa bez napędu? Postaw na zewnętrzny napęd optyczny
O ile w przypadku komputerów stacjonarnych napęd możesz zamontować w obudowie, tak w przypadku laptopów, które go fabrycznie nie mają, zazwyczaj nie jest to możliwe. Jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz odtwarzać płyty na laptopie, możesz zdecydować się na zewnętrzny napęd optyczny. Ich duży wybór znajdziesz między innymi w internetowym sklepie komputerowym ProPCnet. Zewnętrzne napędy optyczne podłączane są do komputera najczęściej przez port USB, a pod względem funkcjonalności nie różnią się niczym od standardowych napędów przeznaczonych do montażu w obudowie.