Trądzik różowaty to problem wielu osób, który wymaga odpowiedniego leczenia. Gdy nawet najlepsze kosmetyki zawodzą w walce z niedoskonałościami skórnymi, konieczna jest wizyta u specjalisty. Dzięki temu uzyskamy profesjonalne wsparcie i skorzystamy z odpowiedniej ścieżki leczenia trądziku różowatego! W jaki sposób można skutecznie pozbyć się tego problemu? Co warto wiedzieć o trądziku różowatym?

Trądzik różowaty

Czym jest trądzik różowaty? Warto wiedzieć, że jest to przewlekła choroba dermatologiczna, objawiająca się głównie nawracającym rumieniem na twarzy. Przyjmuje zazwyczaj postać grudek, krostek, teleangiektazji i zmian zapalnych. Co ciekawe, choroba ta dotyka najczęściej osób w dojrzałym wieku i częściej borykają się z nią kobiety. 

Na początku zmiany pojawiają się na środku twarzy, a następnie zauważamy także krostki i grudki w innych obszarach twarzy. W ciężkim przebiegu dochodzi nawet do zwłóknienia gruczołów łojowych lub ich przerostu, dlatego warto jak najszybciej podjąć leczenie! Zaostrzenie zmian może dotyczyć częstego stresu, ekspozycji na słońce, spożywania alkoholu, ciężkostrawnych potraw, zaburzeń hormonalnych, korzystania z sauny lub basenów z chlorowaną wodą, palenia tytoniu, stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków itp. 

Leczenie trądziku różowatego

W jaki sposób leczony jest trądzik różowaty? Okazuje się, że w procesie leczenia stosuje się miejscowe rozwiązania, obejmujące leczenie zewnętrzne i pielęgnację za pomocą dermokosmetyków do skóry z trądzikiem różowatym. Czasami konieczne jest także wdrożenie terapii doustnej. 

W tym wypadku podstawę stanowią preparaty z metronidazolem w formie kremu lub żelu. Jeśli mamy do czynienia z grudkami i krostkami, zalecane jest też stosowanie preparatów z kwasem azelainowym (w stężeniu 15 lub 20%). Terapia obejmuje również antybiotyki miejscowe, w zależności od zaleceń specjalisty. 

Gdy zastosowane metody nie wykazują skuteczności, trzeba włączyć terapię doustną, która może wykazywać działania niepożądane (krwawienie z nosa, wypadanie włosów, wysuszenie warg i błony śluzowej nosa oraz ust itp.). Z kolei w razie występowania przerostu ograniczonego, niezbędne jest przeprowadzanie zabiegu z użyciem lasera lub noża elektrycznego. 

Kosmetyki do skóry z trądzikiem różowatym

Faktem jest, że skóra u osób z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest podatna na podrażnienia i wrażliwa, dlatego wybierajmy kosmetyki zapewniające odbudowę uszkodzonej warstwy ochronnej. Godne uwagi są przykładowo dermokosmetyki do cery wrażliwej z substancjami zmiękczającymi i nawilżającymi. Powinniśmy unikać z kolei stosowania syntetycznych detergentów i kosmetyków zawierających mydło – działają one drażniąco, przez co dochodzi do zniszczenia warstwy ochronnej naskórka. 

Choroba tego typu stanowi przeciwwskazanie do stosowania zabiegów złuszczających z użyciem kwasów owocowych, kwasy trójchlorooctowego, czy też salicylowego. Te preparaty prowadzą do przekrwienia skóry, co może utrwalić i nasilić rumień na twarzy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj