Sprawdzamy dźwięk kolumn głośnikowych – krótki poradnik

Kolumny głośnikowe kupione z pierwszej lub drugiej ręki to niemała inwestycja, a drogi sprzęt powinien działać przez długi czas. Jak mieć pewność, że wydajesz pieniądze na trwałe i dobrej jakości kolumny? Sprawdź ich brzmienie – test dźwięku wykonasz w warunkach domowych, bez użycia specjalistycznego sprzętu. W taki sposób upewnisz się, że inwestujesz w markowe urządzenie, a nie zwykły bubel. Od czego zacząć?

Oceń stan głośnika niskotonowego oraz jego przetworników

Najpierw sprawdź głośniki basowe oraz przetworniki. W tym celu zdejmij osłony z kolumn głośnikowych i oceń stan wyżej wymienionych części zestawu. Membrana urządzenia niskotonowego powinna być gładka, pozbawiona zagnieceń, przetarć czy zadrapań.

Inaczej wygląda sprawa w przypadku osłonki antypyłowej, znajdującej się w centrum membrany – nie musi być w stanie idealnym. Powstałe na jej powierzchni wgniecenia oraz przetarcia bardzo łatwo usuniesz, a w razie potrzeby wymienisz cały element ochronny bez szkody dla jakości dźwięku.

Jak wyglądają amortyzatory membrany?

Amortyzatory membrany są wykonane najczęściej z gumy lub gąbki – to newralgiczne i delikatne elementy: pierwsze pękają, drugie kruszeją z upływem lat. Aby ocenić jakość kolumn, przypatrz się dokładnie tej części membrany – jeśli to możliwe, dotknij jej opuszkiem palca. Amortyzator w dobrej kondycji jest suchy, a jego powierzchnia nie pęka ani nie kruszy się pod wpływem potarć.

Sprawdzamy kondycję głośnika wysokotonowego

Test jakości głośnika wysokotonowego jest trudniejszy aniżeli basowego – aby wykonać go poprawnie, skorzystaj z poniższej instrukcji.

Krok 1. Podłącz kolumnę do wzmacniacza.

Krok 2. Puść dowolnie wybrany utwór – podczas słuchania wykonuj kolejne czynności.

Krok 2. Ustaw tryb wzmacniacza na ,,mono”.

Krok 3. Przesuń poziom basu do najniższej możliwej wartości.

Krok 4. Wyreguluj soprany tak, aby miały jak najwyższą wartość.

Krok 5. Obróć pokrętłem balansu maksymalnie w lewą, a następnie prawą stronę.

Jeśli skala pokazana na wzmacniaczu nie zmieni drastycznie swojej barwy, możesz przypuszczać, że przetworniki wysokich tonów są podobnej jakości. Dla pewności powtórz próbę jeszcze kilka razy – wartości każdej z nich powinny być zbliżone.

Skorzystaj z pomocy testowych plików dźwiękowych

Testowe pliki to tak zwane szumy: różowy oraz biały, a także sygnał sweep – innymi słowy dźwięk, który narasta od 20 Hz do 20 kHz. Pozwala na testowanie kolumn dźwiękowych w warunkach domowych. Dzięki niemu:

-Przetestujesz urządzenie w całym pasmie przenoszenia,

-poznasz charakterystykę dźwięków w całym zakresie pracy sprzętu,

-sprawdzisz pasmo pracy każdego głośnika osobno,

-ocenisz odsłuch w całym pasmie przenoszenia.

Tego rodzaju pliki znajdziesz w Internecie – pobierzesz i wykorzystasz je za darmo.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na odpowiednie kolumny głośnikowe, sprawdź jakość dźwięku – powyższy poradnik pomoże Ci w tym zadaniu. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj