Okazuje się, że transport kruszyw to nie lada wyzwanie, gdyż ogromna ilość drobnych elementów sprawia, że przy źle zabezpieczonym towarze może dojść do jego wysypania, co przyczyniłoby się do poniesienia wielkich strat, dlatego do tego typu transportu powinni być zatrudniani ludzie z kilkunastoletnim doświadczeniem. Powinni być oni jednak świadomi co to są kruszywa oraz jak je przewozić?

Kruszywo budowlane-co to jest?

Jest to materiał, który najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie. Kruszywa to nic innego jak w znaczeniu dosłownym fragmenty skał, które są pozyskiwane z rzek lub właśnie z innych skał. Takie surowce ulegają kruszeniu, kształtowaniu, a następnie są dokładnie przesiewane.

Do kruszyw zaliczamy więc takie materiały jak:

  • Piasek
  • Żużel
  • Żwir
  • Tłuczeń
  • Kruszywo geosyntetyczne

Kruszywo możemy podzielić na dwie odrębne grupy na te, które nazywamy kruszywami naturalnymi, które uzyskuje się z kamieniołomów oraz rzecznych osad. Druga grupa to tak zwane alternatywne kruszywa, czyli surowce pochodzące z odpadów przemysłowych np. z betonu.

Transport węgla

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że tego typu transport nie jest wcale taki skomplikowany jednak nie do końca tak jest. Na transport węgla po wydobyciu z kopalni wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim rodzaj tego surowca, ale także jego grubość co określane jest za pomocą kategorii, a także to do jakiego odbiorcy ma dany towar dotrzeć, gdyż prywatna osoba nie złoży zamówienia większego niż 2 tony jednak elektrownia będzie potrzebowała znacznie więcej węgla. Ostatnia rzecz, która wpływa na transport węgla to lokalizacja samej kopalni oraz odległość od miejsca załadunku do celu.

Transport piasku

Warto na wstępie zaznaczyć, że piasek to materiał sypki, bardzo drobny dlatego należy go przewozić w specjalnych workach. Do transportu tego typu kruszywa idealnie nada się pojazd zwany wywrotką, który możemy spotkać w kilku rodzajach takich jak:

Małe wywrotki

Mają one ciężar od 3,5 do 18 ton. Sprawdzają się przede wszystkich w ruchu miejskim oraz na osiedlach. Za pomocą tego pojazdu przewieziemy maksymalnie 10 ton piasku.

Wywrotki średnie

Ważą od 13 do 16 ton. Sprawdzają się idealnie podczas wywozu, kruszywa z placu budowy. Warto zaznaczyć, że w takich maszynach wysypywanie towaru może odbywać się jedynie na bogi.

Wywrotki duże

Największymi wywrotkami są pojazdy czteroosiowe, które idealnie sprawdzają się podczas dostawy piasku na tereny zurbanizowane. Ich ładowność wynosi od 17 do 20 ton.

Transport kruszywa, a bezpieczeństwo

Bezpieczny transport jest wtedy, gdy mamy do czynienia z odpowiednią wagą załadunku oraz szczelnie zamkniętą skrzynią załadunkową, gdyż w ten sposób mamy pewność, że nasze kruszywo się nam nie wysypie. Natomiast transport tego typu materiałów musi się odbywać za pomocą sprzętu do przewozu materiałów sypkich np. wywrotki ze szczelnymi skrzyniami ładunkowymi najlepiej te z możliwością kiprowania, czyli unoszenia jednego krańca skrzyni w górę po to, abyśmy mogli swobodnie wysypać zawartość w wybranym dla nas miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj