Polacy coraz częściej decydują się na produkcję domowych nalewek i wódek smakowych. Moda na świadome jedzenie przerzuciła się również do świata alkoholi. Możliwości stworzenia owocowych czy roślinnych trunków jest tyle, ile podpowiada nam wyobraźnia, jednak, żeby nasz wyrób był wysokiej jakości musimy odpowiednio go przygotować. Elementem niezbędnym jest czysty destylat, który będzie bazą do pysznej i aromatycznej nalewki. Bardzo często jednak trunki owocowe mętnieją i pozostawiają sporo osadu ( ze względu na miąższ zawarty w owocach). Sposobów na filtrację jest wiele, a jednym z produktów, który oczyszcza alkohol jest węgiel aktywny. Jednak czy nadaje się on do trunków smakowych i kolorowych?
Wielu miłośników domowych nalewek próbuje różnych sposobów na poprawę jakości swoich trunków, czyli na poprawę smaku. aromatu, ale i klarowności. To wszystko jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na jak najlepszych walorach smakowych. W celu przefiltrowania alkoholu i usunięcia z niego niepożądanych substancji zarówno smakowych jak i zapachowych najlepiej użyć węgla aktywnego. Gdy chcemy oczyścić wódkę smakową czy nalewkę rozwiązanie nie jest takie oczywiste. Poniżej wyjaśniamy dlaczego. Ale najpierw nieco informacji ogólnych!
Czym jest węgiel aktywny?
Węgiel aktywny jest substancją, która jest wykorzystywana między innymi do pochłaniania, czyli adsorpcji zanieczyszczeń z różnego rodzaju cieczy. Cechą charakterystyczna tego materiału jest dosyć spora powierzchnia w stosunku do jednostki masy. Obrazując, pół kilograma węgla aktywnego to ponad 125 akrów powierzchni. Oznacza to, że węgiel to doskonały absorbent wielu związków chemicznych. Węgiel aktywny to substancja nietoksyczna nawet przy spożyciu, niezwykle tania w produkcji, a jednocześnie łatwa w utylizacji.
Węgiel aktywny a wódki smakowe
Z powodu wymienionych wyżej właściwości, węgiel aktywny nie może być stosowany do oczyszczania wódek smakowych czy nalewek, ponieważ po jego użyciu zwyczajnie stracą one swój smak i kolor. Węgiel aktywny posiada jednak inne praktyczne zastosowanie w przypadku alkoholi smakowych. Sprawdzi się doskonale gdy zrobiliśmy już nalewkę czy też inny kolorowy trunek, a niekoniecznie zadowala nas efekt końcowy. W takiej sytuacji użycie węgla aktywnego może uratować nie do końca udany alkohol. Węgiel aktywny szybko wyeliminuje nieprzyjemny posmak i zapach z alkoholu. W ten sposób otrzymamy ponownie czysty alkohol, który będzie mógł być wykorzystany np. do innej nalewki czy wódki smakowej. Aby wytrącić alkohol z nieudanej nalewki czy wódki smakowej, należy połączyć niechciany alkohol lub nalewkę z węglem jednak w innych proporcjach niż te stosowane standardowo ( czyli ok. 80-100g węgla na 1 litr). Taką miksturę trzeba odstawić na okres od 5 do 10 dni, jednak tak naprawdę im dłużej czekamy tym lepiej. Pamiętajmy koniecznie o codziennym mieszaniu. Gdy uznamy, że węgiel zrobił swoje, całość wystarczy tylko przefiltrować i alkohol nadaje się do ponownego użycia.
Polecany produkt: węgiel aktywny kokosowy Storms
Węgiel aktywny Storms to jeden z najlepiej sprawdzonych produktów służących oczyszczaniu domowych destylatów. Węgiel ten skutecznie usuwa substancje odpowiedzialne za nieprzyjemne smaki i zapachy. Ciekawostką jest to, że węglem aktywnym oczyścisz także wodę lub odzyskasz alkohol z nieudanej nalewki. Produkt ten dzięki licznym porom i zdolnościom adsorpcyjnym, stanowi najskuteczniejszą domową metodę filtracji.
Jak stosować węgiel aktywny?
Pierwszy sposób polega na wsypaniu odpowiedniej ilość węgla aktywnego (ilość należy sprawdzić metodą prób i błędów, ponieważ jest zależna od filtrowanego płynu i ilości zanieczyszczeń w nim występujących) do naczynia z płynem który chcemy oczyścić. Musicie pamiętać o tym, aby często mieszać trunek z węglem (nawet kilka razy dziennie). Na koniec należy całość przefiltrować, aby oddzielić płyn od węgla.
Drugim sposobem jest użycie specjalnych zestawów do filtracji. Najczęściej są to szklane lub stalowe rurki, odpowiednio dobrane do oczyszczania destylatów. Warto wiedzieć, że wielkość powierzchni węgla aktywnego, wpływa bezpośrednio na czystość otrzymanej cieczy oraz na szybkość jej przepływu (przy założeniu, że stosujemy aparat rurowy do filtracji). Innymi słowy, im powierzchnia węgla jest większa, tym produkt końcowy jest czystszy, jednak jednocześnie czas potrzebny do przefiltrowania jest dłuższy.