Jakie są różnice między kartą kredytową i debetową? Jak odróżnić jedną od drugą i na czym polega ich działanie?

Karta kredytowa a debetowa – co musisz wiedzieć?

Wizualnie obie karty niemal się nie różnią, co więcej, ich funkcje są do siebie zbliżone. Obie zastępują transakcje gotówkowe i pozwalają na takie płatności np. za pomocą internetu czy terminali płatniczych. Używanie plastikowych kart od lat jest w Polsce bardzo popularne, co wynika przede wszystkim z wygody tego rozwiązania. Zdaniem NBP ponad 90% wszystkich transakcji bezgotówkowych dokonywanych jest właśnie za pomocą kart debetowych i kredytowych. Co jednak w rzeczywistości różni oba produkty?

Karta debetowa zawsze powiązana jest z rachunkiem osobistym, na którym możesz przechowywać swoje środki. Karta kredytowa to natomiast pewnego rodzaju kredyt, który jest udzielony na Twoją kartę. Nie musisz z niego korzystać, jednak po użyciu określonych środków należy je spłacić. Przykładem jest np. karta kredytowa Visa TurboKARTA w Santander Consumer Bank, dzięki której możesz uzyskać nawet 360 zł zwrotu za wykonane zakupy w ciągu roku, a kredyt może być pozbawiony odsetek przez nawet 54 dni.

Karta debetowa – podstawowe informacje dla Ciebie

Karta debetowa to nic innego jak karta płatnicza powiązana z rachunkiem płatniczym. Zakładając takie konto, zawsze otrzymasz kartę płatniczą. Obecnie jej wyrobienie znajduje się w standardowej ofercie każdego banku. Dzięki karcie debetowej możesz m.in. dokonywać płatności bezgotówkowych czy wypłacać środki z bankomatu. Z definicji wynika również, że karta debetowa służy do gromadzenia oraz wydawania samodzielnie zgromadzonych środków. Opcjonalnie można też uruchomić debet na koncie.

Co to jest karta kredytowa?

To również karta płatnicza, choć charakteryzuje się nieco innym działaniem niż karta debetowa. Karta kredytowa obsługuje wyłącznie limit kredytowy przyznany przez bank. Wyrabiając kartę kredytową, w pewnym sensie zaciąga się zobowiązania, podobnie jak w przypadku kredytu czy pożyczki gotówkowej. Nie musisz jednak korzystać z uzyskanych w ten sposób środków, a jeśli to zrobisz, środki mogą nie podlegać żadnemu oprocentowaniu.

Ponadto kartę kredytową możesz wyrobić w dowolnym banku, a nie tylko w tym, w którym posiadasz ROR. Warto dodać, że środki na karcie kredytowej najlepiej traktować jako dodatkowe źródło finansowania. W życiu każdego z nas może przytrafić się gorszy okres lub pilna potrzeba dużego wydatku, na który nie jesteśmy przygotowani. Wtedy to opłaty możesz dokonać z karty kredytowej, a zaciągnięty w ten sposób kredyt spłacić w późniejszym okresie. Spłaty możesz dokonać jednorazowo albo w postaci minimalnych rat miesięcznych, określonych przez bank. Prawda, że wygodne?

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jak zatem widać, różnica między kartą kredytową i kartą debetową sprowadza się przede wszystkim do źródła pochodzenia zgromadzonych środków. Karta kredytowa to pewnego rodzaju pożyczka, na którą bank wyraził zgodę, ale Ty jeszcze nie podjąłeś decyzji, czy chcesz ją zaciągnąć. Karta debetowa służy natomiast to obracania zgromadzonymi przez Ciebie środkami.

Na koniec warto dodać, że choć obie karty są do siebie podobne, to jednak wizualnie nieznacznie się różnią. Karta kredytowa i karta debetowa mają numer karty, imię i nazwisko właściciela, nazwę banku, datę ważności i logo wystawcy. Obie karty najłatwiej rozróżnić po napisie „debit” lub „credit”. Dawniej natomiast wszystkie karty kredytowe miały wypukłe napisy, podczas gdy debetowe płaskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj