Instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością. To nie tylko kwestia braku szkodliwego dla środowiska oddziaływania tego rozwiązania, ale również drastycznie rosnących cen zakupu energii elektrycznej od elektrowni. Przewidywania ekspertów mówią o tym, że prąd może podrożeć nawet dwukrotnie w ciągu najbliższej dekady!

Czym jest fotowoltaika?

W najprostszym ujęciu, jest to instalacja, która umożliwia konwersję energii słonecznej w prąd stały. Dzieje się tak dzięki panelom fotowoltaicznym, które montuje się zazwyczaj na dachach budynków mieszkalnych.

Gospodarstwo domowe, które wytwarza energię elektryczną z pomocą fotowoltaiki staje się właściwie niezależne w tym zakresie. Brak konieczności polegania na dostawach energii od elektrowni, a także brak zmartwień związanych ze wzrostem cen prądu (w końcu słońce nie nalicza za swoje promienie opłat) sprawia, że właściciele fotowoltaik nie muszą obawiać się o ewentualne braki w dostawach.

Zalety instalacji fotowoltaicznej

Największą zaletą, jaką charakteryzuje się instalacja fotowoltaiczna jest możliwość ograniczenia comiesięcznych kosztów. Wraz z rezygnacją z zakupu energii elektrycznej od elektrowni, opłaty spadają. Zakładając, że miesięczny koszt rachunku za prąd oscylował w okolicach 200 zł – ta opłata znika.

Można by co prawda powiedzieć, że instalacja samej fotowoltaiki jest kosztowna i dla większości osób wiąże się po prostu z koniecznością wzięcia kredytu. Jednak koszty te w pewnym momencie znikają, a dodatkowo są niezmienne, w przeciwieństwie do opłat za prąd. Oprócz tego, w związku z wieloma korzyściami dla środowiska, banki oferują korzystne rozwiązania kredytowe osobom zainteresowanym zakupem takiej instalacji, a podmioty krajowe oraz unijne zapewniają dotacje.

Dodatkowo, fotowoltaika jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekologicznym. Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca nie wiąże się z emisją ogromnych ilości szkodliwych substancji do atmosfery. Tym samym nie doprowadza się do jego degeneracji.

Dlaczego lokalni instalatorzy?

Instalacja PV to inwestycja na długie lata, dlatego jej wykonanie należy powierzyć sprawdzonym podmiotom. Fotowoltaika w Małopolsce jest korzystnym rozwiązaniem między innymi z uwagi na dość wysoki stopień nasłonecznienia tego regionu w skali roku. To sprawia, że energia elektryczna będzie produkowana w mniejszych lub większych ilościach przez cały rok, co pozwala na zachowanie maksymalnej niezależności od elektrowni.

Powierzenie stworzenia instalacji fotowoltaicznej lokalnej firmie niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, przedsiębiorstwo które działa w okolicy zna od podszewki panujące w danym miejscu warunki atmosferyczne i jest w stanie „bez pudła” doradzić w zakresie montażu instalacji, jej lokalizacji oraz rozmiaru.

Dodatkowo, stworzenie instalacji wymaga zazwyczaj również wykonania wizji lokalnej. Handlowcy z firm, które działają na terenie całego kraju, nie posiadają zbyt szerokiej wiedzy w zakresie tworzenia instalacji. W związku z tym nie są w stanie dostrzec pewnych niuansów, które wyróżniają określony budynek na tle innych. To nie jedyna wiedza, jaką posiadają lokalni instalatorzy. Dodatkowo zazwyczaj znacznie lepiej niż firmy ogólnokrajowe, orientują się oni w zakresie ewentualnej dostępności lokalnych dotacji. Mogą pomóc w wypełnieniu niezbędnych dokumentów, a także podpowiedzieć, czy warto wstrzymać się na przykład kilka tygodni z montażem tak, by skorzystać z dotacji, która dopiero zacznie obowiązywać.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia rat czy leasingu na fotowoltaikę. Nierzadko zdarza się, że dzięki znajomości tematu, lokalny instalator może podpowiedzieć, gdzie uzyskać najlepsze warunki kredytowania lub nawet pomóc w pozyskaniu korzystnego finansowania.

Jak widać, sama instalacja fotowoltaiczna jest bardzo dobrą inwestycją na lata. Jednak stanie się ona jeszcze bardziej opłacalna, jeśli jej wykonanie powierzy się sprawdzonemu, lokalnemu instalatorowi, który posiada wiedzę i doświadczenie o charakterze lokalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj