Odzysk ciepła do niedawna kojarzony był jedynie z wentylacją, klimatyzacją, rekuperacją czy pompami ciepła. Jednak tego typu działania i technologie wdrażane są również w zakładach piekarniczych. Za pomocą kondensatorów pary czy wymienników ciepła można odzyskać nawet kilkadziesiąt procent energii uznanej za bezpowrotnie utraconą. Czym jest jednak zblokowany system odzysku ciepła i jak działa? Wyjaśniamy w artykule.

Odzysk ciepła z pieców kominowych

Sama wymiana powietrza nie jest procesem szczególnie nowym i skomplikowanym. Jednak odzyskanie ciepła utraconego stanowi swego rodzaju innowację oraz podwyższenie ekologicznych standardów w firmie. Dzięki zastosowaniu urządzeń do odzysku ciepła, między innymi wysokosprawnych wymienników kominowych na piecach piekarniczych, można odzyskać kilkadziesiąt procent ciepła, które normalnie zostałoby usunięte poza budynek i utracone. W dobie rosnących kosztów energii elektrycznej poszukiwanie ekologicznych rozwiązań, które pozwolą zadbać o środowisko i zmniejszyć wydatki na prąd jest bardzo potrzebne.

Nowoczesne urządzenia do odzysku energii nie tylko podnoszą wydajność energetyczną pieców piekarniczych, ale również są w stanie przetworzyć pobrane ciepło do obsługi kolejnych maszyn. Może to być podgrzanie wody, napędzenie komory garowniczej czy przekazanie go do instalacji centralnego ogrzewania. W ten sposób zostaje zmniejszone zapotrzebowanie zakładu piekarniczego na dodatkowe urządzenia grzewcze. Zmniejsza to koszty i emisję zanieczyszczeń. Które urządzenia pozwalają odzyskać ciepło w zakładach piekarniczych? To między innymi:

  • wymiennik kominowy, który wykorzystuje ciepło pobrane z pieca piekarniczego,
  • kondensator pary, który wykorzystuje ciepło z pary wodnej powstałej w procesie skraplania.

Działanie zblokowanego systemu odzysku ciepła

Ponowne przetworzenie energii możliwe jest zarówno w przypadku posiadania jednego pieca, jak i kilku. Wystarczy je połączyć zblokowanym systemem odzysku ciepła. Jest to wymiennik kominowy obsługujący kilka pieców jednocześnie. Tego typu urządzenie ma wspólny komin i wspólny wylot spalin dla wszystkich podłączonych do niego pieców. Jest w stanie odzyskać ciepło zarówno ze spalin, jak i emitowanej pary wodnej powstałej w procesie skraplania. Jest to nowatorskie rozwiązanie, którego największą zaletą jest fakt połączenia razem spalin ze wszystkich pieców, co podnosi ich sprawność.

Wymiennik ciepła sam w sobie jest urządzeniem, które montowane jest w kominie spalinowym pieca piekarniczego. Posiada otwór wlotowy i wylotowy, nagrzewnicę, przepustnicę oraz odpływ do skroplin. W pierwszym etapie wytworzone ciepło przechodzi przez wymiennik i oddaje swoją energię do nagrzewnicy. Następnie ciepło wykorzystane jest do ogrzania wody znajdującej się w zbiornikach lub magazynuje się je w zewnętrznych zbiornikach buforowych.

Jak mówi pracownik firmy Eurotechnika – producent urządzeń gastronomicznych:

W wymienniku kominowym występuje efekt kondensacji, który zmniejsza zawartość siarki w spalinach. Dzięki tym urządzeniom zyskuje zatem nie tylko przedsiębiorstwo, ograniczając koszty energii elektrycznej, ale również nasza planeta. Efekt kondensacji redukuje emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Jakie korzyści niesie odzysk ciepła w zakładach piekarniczych?

Coraz częściej stosowane kondensatory pary czy kominowe wymienniki ciepła wraz z całą instalacją zblokowanego systemu odzysku ciepła przynoszą szereg korzyści dla zakładów piekarniczych. Czy wiesz, że kondensator pary może odzyskać do 15 kW energii na godzinę? Sprawność spalin wydostająca się z pieców piekarniczych wynosi około 85%. Wymiennik kominowy pozwala odzyskać nawet 15% ciepła. Dlatego podstawową i najważniejszą użytecznością płynącą z instalowania urządzeń do odzysku ciepła w swojej firmie są realne korzyści finansowe i zaoszczędzenie na kosztach energii elektrycznej niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, podgrzewania wody czy napędzenia innych urządzeń. Oprócz tego urządzenia do odzysku ciepła podnoszą sprawność pieców piekarniczych. Niezwykle ważne jest ograniczenie emisji spalin do środowiska, co nie tylko przekłada się na wyższe standardy ekologiczne przedsiębiorstwa, ale również pozwala zyskać w oczach klientów i spełniać europejskie normy i standardy, które są dodatkowo punktowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj